nVidia uvedla GeForce GTX 285 a 295
Zatímco prvně jmenovaná je 55nm variantou dosavadního modelu GTX 280, dvoučipová GTX 295 jde ve šlépějích někdejší GeForce 9800 GX2.
|
GeForce GTX 285
Jednočipová karta těží z lepšího výrobního procesu zejména ve spotřebě, která slušně poklesla a karta tak vyžaduje „jen“ dva 6pin PCIe kabely. Současně si může dovolit o něco vyšší frekvence, takže proti přímému konkurentu (Radeon HD 4870) si povede o něco lépe.
Na fotografii si ukažme třeba model od firmy Zotac, téměř všechny karty budou vypadat takto a lišit se pouze samolepkou výrobce na chladiči, referenční design od nVidie zkrátka plně vyhovuje.
GeForce GTX 295
Dvoučipový model je jiná káva, jeho spotřeba samozřejmě odráží potřebu živit dvojnásobek všeho a ještě něco navíc (čip nForce 200), hodnota 289 W tak překonává i konkurenční Radeon HD 4870 X2.
O designu i výkonu jsme si již předběžně povídali, zde tedy nebudeme nosit dříví do lesa, podíváme se opět letmo na vzhled některých finálních karet. Jako první to je „neobnažená“ GTX 295 od MSI.
Pracovní frekvence jsou oproti GTX 280/285 o něco nižší, spíše evokují model GTX 260, ale 240 stream procesorů kartu jasně pasuje na „plnotučnou“.
Odstrojený model od Asusteku, k této fotografii asi není co dodat, design pochází z GeForce 9800 GX2.
Zajímavý je pohled na dva komunikační kanály, přes které si obě karty ze sendviče povídají v rámci SLI.
Na světě jsou již mnohé testy GeForce GTX 295, my vám v rychlosti nabídneme souhrnné výsledky ve dvou často používaných rozlišeních z důkladných testů kolegů z německého Computerbase.
S touto hi-end kartu jistě budou uživatelé sedět spíše u 30palcového LCD, ale výsledky si již přeberte sami, pro detaily doporučujeme navštívit samotnou recenzi.
To je pro dnešek o nových grafikách vše. Jestli jste čekali více, pak budete muset s námi vyčkat až do doby, kdy nám (možná) bude nVidií zaslán press kit. Ale to hlavní se dá shrnout takto: lepší výrobní proces, stejné technologie (DirectX stále pouze 10.0, CUDA, PhysX, PureVideo poslední generace) a adekvátní navýšení výkonu.