Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Nvidia uvolnila podepsané firmwary pro GeForce GTX 900, vývoj nouveau může začít

Podpora modernějších GPU než Kepler (GeForce GTX řady 600 a většina 700) v linuxovém jádru poměrně vázne až drhne. Na vině je velmi laxní přístup Nvidie v poskytování klíčových potřebných prvků pro vývoj ovladače, což se nyní pro řadu GTX 900 mění.
Geforce Gtx 980 Vs Geforce Gtx Titan X

Než se ale pustíme do devítistovky, jen doplním, že kupříkladu ani první generace Maxwellu, tedy GeForce řad GTX 750, dodnes nemají v ovladači nouveau použitelnou podporu. I dnes se při použití nouveau na těchto kartách dostane uživateli rozpadajícího se GUI a chybových hlášek, což vše plyne z komplikovaností vývoje. Stejně jako pro GTX 750, tak i pro „Maxwell 2.0“ je doporučeno používat uzavřený ovladač od Nvidie.

Nicméně situace pro GeForce GTX řady 900 se nyní může zlepšit. Nvidia konečně rok a půl po vydání karet vydala (prostřednictvím Alexandra Courbota, svého člověka) i podepsané obrazy firmwaru a podpůrný kód, díky čemuž lze doplnit kvalitnější podporu do ovladače nouveau jinak než jen a pouze vleklým procesem reverzního inženýrství. Jedná se o kód pro GPU GM200 a GM204 (GM206 bude následovat brzy). Nvidií podepsané obrazy firmwarů jsou nyní na GitHubu, ale očekává se jejich začlenění do balíčků linux-firmware, jakmile bude hotova související podpora.

Součástí je i secboot, což je kus kódu, který umožňuje kernelovému ovladači načítat takto podepsaný firmware. K celku bude potřeba ještě doplnit podporu v Mesa / Gallium 3D ovladači, což by nemělo zabrat tolik času. Otázkou tak pouze zůstává, kdy všechny potřebné patche probublají svými systémy a podpora pro GeForce poslední řady se objeví ve stabilním linuxovém jádru. Předběžně se předpokládá, že by se mohlo stihnout začlenění v rámci cyklu kernelu 4.6.

Tagy: 
Zdroje: 

David Ježek (Google+)

Příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Nvidia uvolnila podepsané firmwary pro GeForce GTX 900, vývoj nouveau může začít

Čtvrtek, 18 Únor 2016 - 14:37 | Bob Novák | Ona nVidia je autorem "Nouveau"...
Čtvrtek, 18 Únor 2016 - 12:38 | Much Doge | Fake, každý moc dobře ví, že nvidia má nejlepší...

Zobrazit diskusi