nVidia žalována vlastními akcionáři za podvod
Nehovoříme o ničem jiném než o problémech s mobilními GPU řady G8x, která začala umírat poněkud vyšším tempem, než by kdokoli očekával, řada uživatelů si stěžovala na vysoké pracovní teploty. Na vině byla chybná rozhodnutí z hlediska použitých materiálů pro výrobu čipů, které nesplňovaly potřebné podmínky.
Kauze jsme počátkem srpna věnovali samostatný článek, do kterého vám doporučujeme nahlédnout. Několik tam zveřejněných dohadů se nyní nakonec ukazuje jako pravdivých.
Zpočátku se vše firmě dařilo „jakoby tutlat“, závada se měla projevovat jen v jedné várce a tak podobně, ale rozsah vadných GPU byl výrazně vyšší. Firma mezitím vyplatila stamiliónové odškodné a ani to nemá být konečná.
Faktem však je, že zejména kvůli tomuto průšvihu začala rapidně klesat cena akcií společnosti nVidia. Firma se z téměř 40 USD v září roku 2007 dostala na necelých 11 USD v době podání žaloby, nyní dokonce jen 10,30 USD (navíc tržní kapitál firmy byl zredukován o drastické 3 miliardy dolarů) a to se samozřejmě nelíbí velké řadě akcionářů.
Právní firma, která je zastupuje, tak na společnost podala u okresního soudu pro severní oblast Kalifornie žalobu pro podvod. Shalov Stone Bonner & Rocco LLP zastupuje akcionáře, kteří věřili prohlášením vedení firmy o omezenosti problému, či zpočátku o absolutní negaci či mlčení o něm a v období mezi 8. listopadem 2007 a 2. červencem 2008 (kdy byly zveřejněny zmiňované informace a došlo následně k redukci kapitálu) nakoupili akcie.
Žaloba je podána přímo na firmu nVidia jako takovou a dále na jejího šéfa, Jen-Hsun Huanga a finančního ředitele Marvina Burketta. Dle žaloby měli svým jednáním porušit Securities Exchange Act z roku 1934, speciálně jsou viněni z toho, že v inkriminovaném období vypouštěla nVidia řadu záměrných klamavých prohlášení a opomenutí jistých informací, čímž aktivně zatajovali fakta o neobvykle vysoké chybovosti mobilních grafických čipů, což mělo za následek již známý negativní dopad na finanční situaci společnosti a také na budoucí obchody.
Žalobci tvrdí, že CEO (Huang) i CFO (Burkett) věděli o velkých problémech s GPU a čipsety již počátkem listopadu 2007, ale tyto informace před svými investory zatajili. Žaloba jako důkaz cituje prohlášení vicepresidenta nVidie pro vztahy s investory, Michaela Hary, který připustil, že firma měla jisté potíže s bezprecendentní mírou selhávání, což věděla již od srpna 2007.
Současně žaloba zmiňuje dopady v tom, že mnoho výrobců se po tomto obrátilo se svými objednávkami na konkurenční ATI, zákazníci s vadným GPU nVidia jsou velmi rozčíleni, což také budoucím obchodům neprospěje.
„Na tomto problému pracujeme se svými zákazníky již více než rok po celou dobu od loňského srpna“, prohlásil Hara.
Tolik tedy aktuální informace k jednomu z velkých skandálů světa grafik. Výsledek soudní pře těžko nyní předjímat, nicméně pokud jste akcionáři firmy nVidia, můžete se připojit, ostatní mohou nahlédnout do žaloby.