Výrobci GPU jsou kreativní: Nvidia znovu vyrábí GTX 1050, AMD uvažuje o Samsungu
Nvidia
GeForce GTX 1050 (Ti) pocházela z generace Pascal vydané v červenci 2016. Sama se na trh dostala až později, což bylo dáno jednak faktem, že generaci Pascal (na rozdíl od Maxwellu) zahájila Nvidia high-endem a jednak rozhodnutím vyrábět menší jádra této generace na 14nm procesu Samsungu (namísto 16nm procesu TSMC). Ambicí modelu s „Ti“ bylo nahradit mainstream starší generace, tedy produkty jako GeForce GTX 960 a Radeon R9 380. Model bez Ti pak cílil o příčku níže:
Případný hráč však musel vybírat mezi 4GB modely, neboť 2GB už v době vydání trpěl i v 1080p nedostatkem paměti, což se projevovalo na plynulosti obrazu:
Tolik pro osvěžení paměti. Podle redakce webu VideoCardz začala Nvidia znovu dodávat jádra na výrobu GeForce GTX 1050 Ti. Do nabídek zahraničních e-shopů se tak vracejí modely od Gigabyte, MSI, Palit a dalších.
AMD
AMD se zatím do nekromantických praktik nepustila (i když co není, může být) a podle leakera / insidera Bondrewd (který v loňském roce zveřejnil několik - později se potvrzujících - informací o RDNA2) zvažuje možnosti využití výrobních kapacit Samsungu. Jednou možností je zadání výroby nějakého konkrétního produktu čistě k Samsungu (což byl příklad právě výše propírané GeForce GTX 1050 Ti), druhou možností je tzv. dual-sourcing, tedy že pro nějaké konkrétní jádro vznikne návrh jak pro proces TSMC, tak pro proces Samsungu a budou využívané kapacity obou. Příkladem může být Radeon RX 590, jehož jádro Polaris 30 vznikalo jak v GlobalFoundries, tak u Samsungu.
Využití kapacit Samsungu má však jeden háček. Na rozdíl od éry 1xnm výroby, kdy procesy Samsungu skutečně byly alternativou, se situace zhoršila. Společnosti se nepodařilo dobře najet na 7nm (a nižší) výrobu. Vsadila plně na EUV litografii, což jí přineslo časový skluz a navíc i po zvládnutí EUV litografie nezvládla dosáhnout reálných parametrů imerzního 7nm procesu TSMC. Vezměme to postupně. Jako první byl připraven 7LPE, který (jako předchozí LPE) cílil na Apple. Ten si vybral TSMC, takže sériová výroba na 7LPE nikdy nezačala. Následoval 7LPP, který měl zpoždění, navzdory jemuž nepřekonal 7nm proces TSMC. Ačkoli papírové parametry vypadaly lépe, reálně se krom zpoždění nedařilo s výtěžností a dalším problémem měla být podle zmíněného leakera spotřeba. Výrazný pokles oproti 10nm generaci se nekonal a oproti technologii TSMC je spotřeba o 20 % vyšší. Má být dokonce velmi srovnatelná s 8nm procesem Samsungu (derivát 7nm výroby), který využívá Nvidia. První varianta 5nm procesu Samsungu, 5LPE, je na tom sice lépe, ale ne o mnoho, takže - spíše než o upgrade k 7nm procesu TSMC - jde o alternativu k němu.
Což jen tak mimochodem nastiňuje zajímavou „rovnici“:
- TSMC N7 ~ Samsung 5LPE ~ Intel 10nm SuperFin
Zdá se tedy, že v současnosti může mít smysl z nabídky Samsungu pokukovat po 5nm a 8nm výrobě; 7nm by měla smysl jen tehdy, pokud by nevycházela v přepočtu na čip dráž než 8nm. Rozhodne-li se AMD linky Samsungu využít, nelze očekávat, že se výsledku dočkáme dříve než za půl roku (osobně bych se nedivil, pokud by se rozhodnutí týkalo až produktů chystaných na rok 2023). Holt jde o návrh upravený pro nový proces, což vyžaduje více času než obnovení výroby již vyráběného.