O čem je vlastně dohoda AMD s Intelem?
Podle CNetu si Intel za 1,25 miliardy USD koupil především jistotu, že ho to nebude stát víc, než je zdrávo. Miliardová pokuta od Evropské komise jasně ukázala, že tu nejde o malé peníze, a to ani pro Intel (má prý na kontech 13 miliard). Odhaduje se, že pokud by Intel prohrál, mohlo by ho to klidně vyjít na 4 miliardy. Bez zajímavosti ani není, že si při té příležitosti najal nového vrchního právníka, kterým je A. Douglas Melamed, specialista na antimonopolní záležitosti. Ve vzduchu totiž stále visí otazníky kolem zmíněného sporu s Evropskou komisí (Intel se odvolal, ale tím to nekončí), nově má na Intel spadeno i stát New York a z dřívějška i samotná FTC. To jsou spory, které nemá Intel přímo s AMD, ale se zmíněnými institucemi, ačkoli popud k jejich tažení proti Intelu zavdal právě spor AMD s Intelem. A z těchto dílčích sporů se Intel jedenačtvrt miliardou nevykoupil (tyto tři jsou v dohodě přímo zmíněny). Intel však doufá (ústy mluvčího Toma Beermana), že urovnání s AMD bude v těchto třech případech sloužit jako „polehčující okolnost“ a že jak FTC, tak i stát New York a Evropská komise své případy stáhnou (no, u té Evropské komise bych na to osobně nevsadil ani pětikorunu ;-).
Intel při té příležitosti vydal prohlášení, že čtvrtletní výdaje se z tohoto důvodu navýší z předpokládaných 2,9 miliard na 4,2 miliardy. Akcie Intelu na to zareagovaly poklesem o pouhou desetinu, zatímco akcie AMD se zvedly o 20 %. Z toho se dá usuzovat, že i akcionáři Intelu pochopili, že to byl relativně dobrý krok.
AMD má v kapse kromě nezanedbatelného přilepšení na zamáznutí dluhů také velmi důležitou listinu. Podle ní nejenže Globalfoundries může s klidným svědomím dělat pro AMD procesory, ale vlastně se může stát zcela nezávislým velkým výrobcem čipů, i když pro to, aby mohla dělat čipy pro AMD, musí ještě uzavřít zvlášť dohodu s Intelem. Intel měl již dříve námitky proti tomu, že procesory s od něj licencovanými technologiemi bude vytvářet v podstatě „třetí strana“, což prý od určitého objemu porušovalo vzájemnou dohodu z roku 2001. Nyní je tento spor také urovnán s tím, že dohoda klidně může být postavena tak, že Globalfoundries se může od AMD zcela odvázat. Pochopitelně obsah dalších vzájemných dohod včetně té nové pětileté patentové výměny zveřejněn nebyl.
Podle Fuada však AMD injekce v podobě 1,25 miliardy USD nezachrání, dokonce tvrdí, že k této dohodě došlo pro AMD v kritický moment, kdy ve svých plánech nemá pro rok 2010 žádný zázrak a pořád se ještě topí v 3,2miliardovém dluhu. Na druhou stranu je otázkou, zda by z peněz, které po Intelu chce Evropská komise a které po Intelu mohou chtít i další úřady, vůbec něco v AMD viděli, takže je $1,25 mld. ještě celkem slušně vypasený holub na střeše. A ví to jistě i Intel, který si nemůže dovolit zničit prakticky jedinou konkurenci, protože pak by ho antimonopolní úřady ani na okamžik nespustily z očí a riziko postihů v postatě „pro nic za nic“ by bylo ještě větší.