Ochránci práv ve Španělsku nechtěli u soudu slyšet žalovanou stranu
Ve Španělsku je zatím situace v oblasti ochrany práv audiovizuálních děl taková, jak káže zdravý rozum: ten, kdo odkazuje na autorsky chráněná díla a sám je nešíří, se ničeho nezákonného nedopouští. Fungují tam tedy v pohodě torrentové trackery a vyhledávače, případně weby odkazující na jiné weby, kde se dá něco stáhnout. Je celkem logické, že se to tamním ochráncům autorských práv ani trošku nelíbí a tamní SGAE (spolek autorů a nakladatelů) dotáhl k soudu případ portálu Agujero.com, který mimo jiné nabízí odkazy na soubory z různých P2P sítí.
A tak zatímco Agujero a jeho právní zástupci David Bravo a Javier de la Cueva tvrdí, že nic nezákonného neprovádí s odkazem na známý případ Sharemula, SGAE si stojí za svým a tvrdí, že Agujero provádí nezákonnou činnost. U soudu dokonce zástupci SGAE tvrdí, že je nutné zakročit nejpozději ihned a že ani není potřeba se zdržovat posloucháním názoru žalované strany. Soud naštěstí tento návrh nepřijal a tak měla žalovaná strana možnost říci něco ve smyslu: „Zábavní průmysl se snažil kriminalizovat odkazy na P2P, po čtyřech letech to ale vzdává, protože na odkazu není nic nezákonného. Odkaz není kopií jejich díla, ani nejde o veřejnou komunikaci. Jsou to metadata, prostě jen data o datech. Nyní to zkouší občanskoprávní cestou.“
Soud pak ještě řekl, že předběžné opatření v podobě odstavení webu před vyřčením rozsudku by mohlo žalované straně způsobit nenapravitelnou újmu a návrh SGAE na uzavření webu zamítl. Zdá se, že ve Španělsku opět ochránci autorských práv ostrouhají, ale nechvalme dne před večerem.