Odvrácená strana čínského úspěchu: mladí pracovníci Foxconnu umírají na leukémii
O co jde. Továrny Foxconnu v čínském Shenzenu jsou nechvalně známé mnoha kauzami. Vybavíte si jistě minimálně dobu, kdy řada zaměstnanců kvůli pracovním i životním podmínkám páchala sebevraždu. Problémů bylo a je ale více, v Číně se prostě tolik nedbá na zdraví zaměstnanců, na dobré pracovní podmínky. Cílem je vyrábět co nejvíce, co nejlevněji. Ač se věci pozvolna mění k lepšímu, i díky tlaku velkých zákazníků Foxconnu - jako třeba Apple - kostlivci minulosti se stále objevují.
V poslední době se zjistilo, že u několika zaměstnanců Foxconnu se rozvinula leukémie. Jde přitom o mladé lidi ve věku od 19 do 24 let. Zprávy v tuto chvíli hovoří o 13 zaměstnancích z úseku, kde se provádělo elektronické čištění výrobků, ale to může být samozřejmě jen špička ledovce. Foxconn již ohlásil, že zaměstnancům poskytne lékařskou i finanční pomoc, dodává dále, že pocházeli z různých oddělení a pracovali na různých pozicích a navíc firma již před delší dobou přestala látky jako benzeny a hexany ve výrobě používat.
Faktem je, že bezpečnost výroby ve Foxconnu, i co do používání materiálů se zlepšuje. I při ohlášení iPhonů 6 Apple hovořil o tom, že z výroby odstranili další takové materiály (tuším že to bylo berylium, ale dohledat to rychle v tom dvouhodinovém videu neumím, jiné zprávy hovoří v případě Applu o srpnovém odstranění právě benzenu a n-hexanu z výrobního procesu).
Nic z toho ale samozřejmě nezmění škody již způsobené. Nechci v žádném případě, aby to vyznívalo jako že „každý majitel iPhonu má na rukou krev nebohého čínského dělníka“, protože nic není vzdálenější pravdě (a sám jsem jistě koupil několik až mnoho produktů, které vyrobili čínští dělníci). Toto je problém Číny, čínské vlády, čínských předpisů a čínského přístupu k pracovní síle. Musíme si uvědomit, že Čína je zemí, ve které před sotva několika desetiletími probíhaly kulturní revoluce, kdy pod vedením asi největšího zločince lidské historie (co do počtu obětí) byla takřka kompletně zdecimována společnost, její kultura a často i rodinné vazby. A Čína se dodnes, 42 let po návštěvě presidenta Nixona a 25 let po masakru na náměstí Nebeského klidu, plně tohoto cejchu a dědictví temné minulosti nezbavila.
Na obhajobu Foxconnu nutno připustit, že zatím nebyla prokázána příčinná souvislosti mezi výrobními postupy a prostředím a onemocněními dělníků.