OLED technologie začne stávající LED nahrazovat v roce 2015
Ač se obvykle tématu svítidel na našem serveru normálně nevěnujeme, EU nám jako lidem poslední léta dostatečně hýbe žlučí. Dnes si tedy řekneme pár slov na téma LED vs. OLED. DigiTimes přišel v těchto dnech se zprávou, dle které OLED, tedy organické světlo emitující diody, budou nahrazovat ty stávající LED v rámci svítídel a osvětlovacích prvků, což také může, pokud trochu popustíme uzdu fantazii, znamenat i podsvícení LCD monitorů. Jistě si vzpomenete i na několikeré (hi-endové a drahé) ultra-wide-gamut LCD monitory s "RGB LED" podsvícením - to je věc, kterou právě OLED mohou řešit o něco lépe, nemluvě o jejich schopnostech v oblasti velmi nízkých hodnot jasu. Tato zpráva primárně nesouvisí s OLED panely (ať již v počítačových monitorech či televizorech), které již na trhu jsou.
Dle DigiTimes je technologie OLED v obecném slova smyslu pod velmi silným vývojem v Evropě, USA i Japonsku a ony pověstné „průmyslové zdroje“ předpovídají, že půjde-li vše jako dosud, bude technologie OLED podsvícení/svítidel připravena vstoupit na trh a ve svém výsledku také snižovat spotřebu zařízení, v nichž bude použita a ruku v ruce s tím i uhlíkové emise (na které s oblibou současná ekologická lobby ráda tyto věci přepočítává) - minimálně do té doby dožene stávající technologie na bázi LED a začne nám skutečné soupeření na trhu.
Výhodou OLED oproti LED je výrazně nižší zahřívání za provozu, dále pak netrpí na vyzařování UV a nepoužívají rtuť. OLED technologie bude na trhu soupeřit s LED zejména v oblasti klasických svítidel a různých dekoračních prvků "pro 21. století", kde současné LED technologie zatím asi nemají konkurenci. Stejně tak ale bude soupeřit s "LED žárovkami", které prožívají svůj vstup na trh. Mezi výrobci, kteří se touto technologií zabývají, tak nechybí třeba Sharp, Toshiba, Mitsubishi Electric, Osram, Konica Minolta, NEC-Lighting, Panasonic, a Hitachi-Lighting. Prozatím jsou výrobní náklady stále poměrně vysoké a svítivost ve srovnání s běžnými „úspornými žárovkami“ jen zhruba poloviční.
Prozatím spíše teoretickou otázkou z hlediska našeho serveru samozřejmě je míra použití OLED v počítačových monitorech, ať jako podsvětlovací technologie pro LCD panely, nebo přímo formou OLED monitorů. Na to druhé téměř jistě jednoho krásného dne dojde, ale pokud trochu sledujete například EIZO, tak víte, že tato firma přišla ve srovnání se spotřebitelskými produkty se svými hi-end monitory s DUE technologií realizovanou pomocí LED podsvícení s výraznějším zpožděním. Ono jednoduše není snadné dostat novou technologii do přesně regulovatelných a konstantních provozních parametrů a tak zatímco u mobilních telefonů či fotoaparátů mohou OLED/AMOLED displeje vyhovovat již nyní, do grafického studia se hned tak nedostanou. Kdybychom chtěli věštit, řekneme cosi o „dvacátých letech 21. století“, byť první vlaštovky v podobě profesionálních OLED monitorů Sony již na trhu jsou (samozřejmě za ceny odpovídající zbrusu nové technologii).
Jinak abychom si v tom udělali jasno: v naší redakci nikdo nepodporuje současné ekoteroristické tažení EU proti klasickým žárovkám, zejména když jedním z největších "kurvítek" novodobých svítidel je bezolovnatá pájka.