Omezená dostupnost zvýšila cenu Radeonu Fury X na úroveň Titanu
AMD se naposledy potýkala s omezenou dostupností po vydání Radeonu R9 290X s čipem Hawaii. Tehdy nebyl problém ani tak s nedostatkem komponent - karet se vyrábělo dost - ale s obrovskou poptávkou, kterou vyvolala Litecoin mánie. Leckdo si tehdy spočítal, že investice do hardwaru se mu vrátí a čím dřív a čím více karet nakoupí, tím lépe. Poptávka však po pár měsících opadla a za dalších pár měsíců se AMD situace vymstila - bazary byly plné levných karet a o nové kusy za vyšší cenu byl nízký zájem.
Tentokrát je situace jiná. Radeon Fury X staví na komponentech, které dosud byly (dá se říct) nestandardní. Hlavním limitujícím faktorem jsou HBM paměti a podložky (interposer), které v současnosti dodává pouze Hynix a UMC. I když obě firmy už začátkem léta potvrdily navyšování výrobních objemů, stále dodávky nestačí na pokrytí poptávky. Například na americkém obchodním portálu Amazon už jsou dostupné modely Radeonu Fury X v rozpětí $799-$899, přičemž doporučená cena, za kterou bylo možné zpočátku karty sehnat, byla $649. Při téměř devíti stech dolarech se tak Fury X dostává na úroveň konkurenčního Titanu X, který už je jen o stodolarovku dražší. K dokreslení situace v USA napomáhá dražba na portálu ebay, kde se cena použitého Radeonu Fury X vyšplhala na $660, tedy výš než na doporučenou cenu za nový kus.
Zajímavé je, že v České republice se situace od vydání nijak nezhoršila a karty jsou za cenu 19-21 tisíc Kč dostupné buďto skladem, nebo na objednání. Cena se od vydání prakticky nezměnila, zůstává na úrovni konkurenční GeForce GTX 980 Ti a odpovídá $649 (s tradiční přirážkou ke kurzovnímu přepočtu). Model Radeonu Fury bez X je dostupný v České republice i v zahraničí za doporučenou cenu.
Problematická dostupnost může souviset s vydáním Radeonu Fury Nano. AMD mohla zkrátka dostupné komponenty (interposer a HBM) věnovat na výrobu čipů pro Nano, aby ke dni vydání zajistila minimální rozumný počet karet pro distributory. Částečně může souviset i s obecně rostoucí poptávkou po high-endu, na kterou tento týden poukázala i Nvidia.