Opera 41 je zase o notný kus rychlejší
Připomeňme, že Opera už není norská, ale čínská, což ale nemá aktuálně vliv na její vylepšování. Nová verze 41 přichází zejména s výkonnostními optimalizacemi. Už první video ukazuje, jak rychleji nabíhá s 12 záložkami (taby). Tvůrci hovoří o tom, že při takových více než 42 záložkách (což možná bude typicky ajťácké množství :-) budeme pozorovat zrychlení až o 86 %. Opera zde tedy opět upravila celou spouštěcí sekvenci prohlížeče. Ta nyní umí analyzovat, které ze záložek jsou pro vás důležitější než jiné a podle toho provést celou sekvenci načtení/obnovení záložek. Rozlišuje se na základě předchozích aktivit na záložkách, přičemž přednost před všemi mají ty nejpoužívanější a přichycené záložky.
Další vylepšení se týkají výkonnostních optimalizací při video konferencích a přehrávání pop-up videa, které na mobilních strojích vyúsťuje v delší výdrž akumulátoru (narážka na Microsoft a jeho měření s Edge se zde sama nabízí). Optimalizace videokonferencí samozřejmě souvisí s případným používáním komunikační technologie WebRTC (což zahrnuje například Google Hangouts). Opera zde nově detekuje použitý formát videa a snaží se nasadit kodek s hardwarovou akcelerací. Pokud není v systému k dispozici, tak se pokusí při CPU přehrávání optimalizovat pixelové toky, aby i tak šetřila baterii počítače při nastavení úsporného režimu (pokud to je možné, samozřejmě).
Až dosud byla malá vyskakovací okna s náhledy videí v Opeře řešena softwarovou cestou, tedy přehráváním skrze CPU. Nyní Opera 41 nasazuje plně hardwarově akcelerovanou podobu kódu pro tato okénka (opět ale platí: tam, kde hardwarová akcelerace je k dispozici). Výsledkem má být typicky o 30 % nižší zatížení CPU.
Poslední novinkou jsou vylepšení u čtečky kanálů. Opera umí tuhle část své funkcionality zase o něco lépe personalizovat. Lze zadávat i kanály, u kterých neznáte přesnou cestu k RSS URL, je zde historie v navigaci, podpora náhledů kanálů a další drobnosti.