Opravdová filmová kvalita v TV
Ukázat v televizi film v takové kvalitě, jak byl vytvořen, byl velkým problémem mnohých inženýrů v minulosti. Nyní se ale naopak stává hitem jeho řešení. Tím problémem bylo 25 obrázků za sekundu a 50 Hz, které používá norma PAL (resp. 30 snímků/s a 60 Hz v USA a Japonsku), zatímco filmy se točily ve 24 snímcích/s. To se řešilo buďto relativně jednoduchou metodou „3:2 pulldown“ pro 60Hz televize, nebo zrychlením z 24 na 25 snímků/s pro 50Hz televize, což v prvním případě způsobovalo jisté „neduhy“ v obraze (zejména při plynulém pohybu po scéně) a ve druhém se prostě film přehrál nepatrně rychleji.
Pioneer a Hitachi nyní přichází každý se svou technologií, jak tento problém vyřešit. Pioneer pro identifikaci svých zařízení, které to zvládnou, má logo, kterému říká „HD Digital Film Direct: 24 frames per second (fps)“. To nese jejich nová plochá TV KURO, Blu-ray přehrávač a zesilovač. Pioneer sice moc detailů nezmiňuje, ale velmi pravděpodobně to funguje tak, že při přehrávání filmů z BD/DVD, které jsou nahrány 25 snímky za sekundu, se jednoduše přehrávání zpomalí na 24 snímků za sekundu. Do televize se pak skrze HDMI posílá výsledný obraz v 72 Hz (tři stejné obrázky na jeden snímek).
Hitachi své řešení nabízí především pro 60Hz televize, kde přichází s patentovanou technologií Reel60. Ta naopak funguje tak, že ze signálu, který už je pomocí „pulldown“ přepočítán na 60 Hz, vypreparuje původní snímky, kterých má být 24 za sekundu a přepočítá je pomocí vlastního algoritmu do výrazně plynulejší podoby. Tyto novinky jsou ale i náležitě drahé, nejlevnější 42palcová LCD TV Hitachi s Reel60 vyjde na 2 300 dolarů (necelých 50 000 Kč).
Věříme, že vás toto téma zajímá a vidíte do problematiky více než my, proto neváhejte a do diskuze nám dejte vědět, jak to vlastně je s tím převodem na plynulé přehrávání filmů natočených 24 snímky za sekundu.