Otevřený dopis ministrovi V. Mlynářovi
Kapitoly článků
Vážený pane ministře,
se zájmem jsem sledoval veřejnou diskusi k učebním textům pro Národní program počítačové gramotnosti (NPPG), které Ministerstvo informatiky ve spolupráci se společností Computer Press plánuje vydat. S ohledem na koncepci a obsah předložených učebních textů považuji za nutné vyjádřit se k nim formou otevřeného dopisu.
Nebudu v něm volit tak ostrá slova, jaká volila většina veřejných komentátorů, byť by některá z nich byla jistě na místě. Pokusím se své výtky a připomínky shrnout v krátké, ale výstižné podobě.
Především, vážený pane ministře, považuji za velmi nešťastné, že učební texty NPPG nepokrytě zvýhodňují jednu soukromou společnost (NetCentrum - portál Centrum.cz) a výlučně se zabývají pouze jedním konkrétním operačním systémem (Microsoft Windows XP) a jedním konkrétním produktem kancelářské aplikace (Microsoft Office). A to i přesto, že Vaše ministerstvo na řadě míst proklamuje nutnost technologické nezávislosti a mělo by být i komerčně nezávislé.
Centrum.cz není jediným portálem v České republice a věnovat se tedy v zmíněných textech výlučně jemu, je nejenom nešťastné, ale zároveň to poškozuje ostatní internetové podnikatele. Stejně tak Windows XP nepatří k jedinému existujícímu operačnímu systému. Jakkoliv chápu zaměření učebních textů na operační systém Microsoft Windows jako takový, nemohu souhlasit s tím, že Windows XP jsou prezentovány jako jediné existující Windows. A nemohu nepřipomenout skutečnost, že existuje řada dalších operačních systémů. Účastníci kurzů NPPG by alespoň měli být seznámeni s tím, že existují a že se v nich řada aktivit dělá zcela jinak, byť mají některé vlastnosti společné.
Předložené texty mají, dle mého názoru, nízkou odbornou úroveň a jako univerzální učební texty pro začátečníky a počítačově nezkušené se hodí jenom velmi málo. Po jejich prostudování mám pocit, že ani neprošly odbornou korekturou. Jinak by se v nich totiž nemohly vyskytovat některé formulace či postupy, například:
- Formulace "spustit Internet"
- Označení vytáčeného připojení jako připojení zdarma
- Tvrzení, že Internet Explorer je součástí systému (je součástí Microsoft Windows, případně některého z operačních systémů společnosti Apple)
- Tvrzení, že se spuštěním Internet Exploreru uživatel "připojí k Internetu"
- Vysvětlení pojmů a práce s elektronickou poštou výhradně na příkladu webové aplikace portálu Centrum.cz - učební texty jsou závislé na konkrétním provedení jednoho konkrétního portálu
- Zavádějící zosobnění Internetu coby internetového prohlížeče
- Tvrzení, že tlačítka myši slouží k zadávání příkazů
- Tvrzení, že se počítač probouzí z "hlubokého spánku" poté co je zapnut
- Stejně zavádějící tvrzení, že počítač "usne" v rámci vypnutí
- Závislost textů na předem provedeném nastavení Windows XP (např. "musí zmodrat")
- Stavění mobilního telefonu na roveň s počítačem co se týče používání Internetu
- Vydávání doručenek u elektronické pošty za zaručený a jistý prostředek ověření
- Volba zvláštního ukázkového obsahu, od zviditelnění ČSSD (a Stanislava Grosse) po "sexuální zvláštnosti" Britney Spears
Pokud snad cílem Ministerstva informatiky bylo vytvořit příručky "Základy Windows XP", "Microsoft Word - Textový editor pro masy" a "Internet na portálu Centrum.cz", tak se jistě záměr povedl. Není mi ale v takovém případě jasné, proč Ministerstvo informatiky tyto činnosti financuje z peněz daňových poplatníků, ač jde vpodstatě o reklamní letáky několika soukromých společností.
Jsem si jist, že na trhu počítačové literatury v České republice existuje dostatek titulů, které je možné použít k zamýšlenému účelu. Případně je možné se obrátit na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy, které by jistě bylo více kompetentní k vytváření takto koncepčních materiálů. Předložené účební texty pro NPPG jistě může Computer Press či NetCentrum vydat na vlastní náklady a dále s nimi podnikat jako s každou jinou publikací.
Zbyněk Novotný, 17.12.2004.
Poslanec, ODS