Panasonic končí s výrobou čipů, továrny prodá
V roce 1957 zahájil Panasonic výrobu z křemíkových waferů v továrně Takatsuki v Matsushitě, která byla společným podnikem, na níž se Panasonic podílel. Roku 1968 došlo k otevření továrny Nagaoka v Nagaokakyo, kde má dodnes divize výroby čipů vedení. 1970 byla zahájena masová výroba MOS LSI, 1993 se Panasonic stal 100% vlastníkem Matsushity (tehdy ještě samostatné Matsushita Electric Industrial, která v roce 2001 spolkla Matsushita Electronic Corporation). Matsushita Electric Industrial se stala současnou Panasonic Corporation.
Současná situace ale vyplývá z novodobé historie, jejíž počátek bychom mohli datovat rokem 2014. Tehdy se Panasonic rozhodl revertovat trend nastavený ve 20. století a trojici továren (Uozu, Tonami a Arai) z 51 % prodal společnosti TwoJazz, 49 % si ponechal a tento společný podnik fungoval pod označením TowerJazz Panasonic Semiconductor Co., Ltd., zkráceně TPSCo. Téhož roku přenechal Panasonic továrny na kompletaci (Malajsie, Singapur, Indonésie) společnosti UTAC. V roce 2015 došlo ke spojení LSI provozů Panasonicu a Fujitsu pod jménem Socionext. V letošním roce došlo k přípravě prodeje provozů, které měly na starost výrobu diod a SST (small signal transistor), společnosti Rohm.
Nyní se Panasonic rozhodl zbavit prakticky všeho, co zbylo, nebo v čem má ještě podíl a souvisí s polovodičovou výrobou. Zbaví se tedy tzv. Panasonic Semiconductor Solutions (PSCS), což je důsledkem finanční ztráty $215 milionů v minulém fiskálním roce (skončil březnem). PSCS bude prodána Nuvotonu za částku $250 milionů, která v podstatě jen pokryje ztrátu za loňský rok.
Panasonic