Panasonic představil IPS panel s nativním kontrastem 1 000 000 : 1
Inovace IPS technologie LCD panelů spočívá v přidání světlo modulující vrstvy mezi buňky displeje a podsvícení. IPS by tak mohlo přežít i nástup HDR éry, kde zejména hodnota minimálního jasu u LCD displejů, daná podsvícením, nemá proti OLED (a dříve plasmám) šanci.
Panasonic hovoří o schopnosti dosahovat kontrastu i více než 1 milión : 1, což je 1000× více než typických 1000:1 základního kontrastu. Pokud bychom to přeložili do řeči čísel, tedy jasů displeje, pak při maximálním jasu řekněme 1000 cd/m² musí být minimální jas nikoli 1 cd/m², ale rovnou 0,001 cd/m².
Podsvícení LCD je typicky tvořeno trubicemi či polem LED podél displeje, není tedy možné řídit jas podsvícení pro každou jednotlivou obrazovou buňku (to by mimochodem byla ideální, ale výrobně hodně nákladná cesta). Musí tedy přijít mezivrstva, která lokálně pro daný (sub)pixel kompenzuje podsvícení, tedy propustnost jasu z podsvícení skrze displej nebudou řídit jen tekuté krystaly v masce displeje samotného, ale právě i tato mezivrstva, zde zvaná za světlo-modulující.
Prozatím jsou cílem nových IPS displejů subjekty jako vysílací stanice či firmy zabývající se produkcí videa, obecně tedy profesionální využití. Panasonic ale hovoří i o 55palcovém displeji, použitelným pro televizory. Displeje budou vyráběny v továrně divize Panasonic Liquid Crystal Display, která technologicky spadá do 8.5. generace a je schopna vyrábět panely o úhlopříčkách od 10 do 100 palců. Testovací vzorky bude Panasonic poskytovat od ledna 2017.