PAP: Protected Audio Path a závěr
Kapitoly článků
Protected Audio Path: PAP
Poslední záležitost, která nám zbývá, je PAP. To je dlouhodobá iniciativa, výhledově mnoho let po PUMA, která by měla ochraně zvukového obsahu přidat nějaké ty další užitečné vlastnosti.
Jednou z nich by mělo být nějaké to šifrování ve stylu PVP-UAB, které bude taktéž využívat hardwarové autentizace zvukového zařízení. Samotná ochrana by pak měla být poskytována všemu hardwaru, co má D/A převodníky a posílá někam zvukový výstup, ať už po kabelu, či vzduchem. Nejlepším kandidátem je dle Microsoftu opět 128bitové AES šifrování, přesně jako u PVP. Namísto ProtectedDXVA komponenty se o šifrování bude starat Output Encryption APO pomocí PUMA. Dešifrování na straně zvukového hardware pak bude probíhat v AES enginu přímo ve zvukovém čipu. Toho všeho se ale přinejlepším dočkáme až za mnoho let (řečeno slovy Microsoftu).
Použití Diffie Hellman a stanovení klíče je však u audia poněkud nepraktické, protože zvukový hardware nemá nic tak výpočetně ekvivalentního, jako jsou shadery v grafických čipech. Celá záležitost šifrování zvuku v obecné rovině tak patrně nalezne finální řešení až za několik let a Microsoft sám na tom hodlá spolupracovat s výrobci zvukových čipů.
Závěr
No sami vidíte, že Microsoft chystá do Visty opravdu samé „chuťovky“. Nicméně pokud chce prosadit PC jako mediální zařízení pro domácnosti (a třeba si tak uloupnout trochu z trhu Blu-ray/HD DVD přehrávačů), nic jiného mu asi nezbývá. Filmová studia zkrátka asi nemají chuť přistoupit na přehrávání svých filmů o vysokém rozlišení v PC, kde by bylo možno obsah disků bez jakýchkoliv problémů kopírovat.
Velkou vadou na kráse je každopádně zejména fakt, že majitelé LCD monitorů s nechráněným DVI vstupem si na tomto LCD ten který film prostě nepřehrají, nebo jen v mizerné kvalitě (přestože si zaplatili HD film). Stejný problém se bude týkat i lidí, používajících LCD či klasický CRT monitor přes VGA výstup.
Používané zašifrovávání přehrávaných dat na straně operačního systému si bude žádat na dnešní poměry velmi výkonný procesor a to jen kvůli obavám z odposlechu na PCI Express sběrnici. Těžko v tuto chvíli říci, jak se bude přehrávání chovat, pokud se nebude dostávat výkonu procesoru k šifrování dat.
U grafických karet, využívajících TurboCache a HyperMemory technologie, pak budou problémy s obrovským přenosem šifrovaných dat po PCI Express sběrnici z grafického čipu do grafické paměti alokované v operační paměti.
Také je zde ještě jedna věc, která tak nějak z uvedeného systému vyplývá: celé přehrávání HD videí a audia poběží jen na hardware, jehož ovladače budou mít WHQL certifikaci. V případě audia sice můžete pro přehrávání použít též WHQL ovladače pro Windows XP, ale chráněné audio s jejich pomocí nepřehrajete.
Také tu máme zcela jistě nezanedbatelnou skupinu lidí, kteří si chtějí vytvářet záložní kopie filmů. Bude bezesporu zajímavé sledovat, jak rychle se objeví „úpravy“ od lidí formátu DVD Jona, které buď tyto ochrany v systému zcela odstaví, nebo si najdou nějaká zadní vrátka. Nekonečná bitva mezi Microsoftem a skupinkou lidí obcházejících jeho ochrany se tak rozšíří na další bojiště.
Pokud si tedy nakonec budete chtít užívat bezproblémové přehrávání HD filmů z Blu-ray a HD DVD disků na vašem PC ve Windows Vista, budete muset poměrně dost investovat. Nejprve do LCD panelu o rozlišení 1 920×1 200 s implementovanou HDCP ochranou, dále do rychlého procesoru, který bude zvládat šifrování filmových dat v reálném čase a nakonec ještě pořídit nějakou moderní grafickou kartu, která si poradí s hardwarovou akcelerací videa typu H.264. Za pár let ještě přijde na přetřes otázka zvukového výstupu, který v prvních verzích Visty bude prozatím nechráněný a o kterém se bude ještě hodně diskutovat mezi IT a filmovým průmyslem.