Pár detailů o AMD 4×4 a čtyřjádrových procesorech
Vězte tedy, že jsme se ohledně „4×4“ dozvěděli asi toto. Název vychází z faktu, že chystaná platforma zvládne obsluhovat (přesněji řečeno je přímo určena pro) čtyři procesorová jádra (dva dvoujádrové procesory) a čtyři grafická jádra. To už v podstatě víme, bylo nám však upřesněno, že těmi procesory nemůže být nic jiného než právě nejdražší Athlony 64 FX-62. Ptáte se, proč? Inu proto, že jsou to jediné procesory, které dostaly do vínku totéž, co mají dnes Opterony řady 200, a tím jsou dva HyperTransport kanály. Právě proto budou moci jen tyto procesory běžet v systému dva vedle sebe, jedním HT linkem budou komunikovat spolu a druhým s čipsetem. Ten bude muset být taktéž v tomto duchu navržen, takže téměř určitě čekejte něco na způsob nForce Professional.
Při té příležitosti se jen letmo zmiňme, že nVidia chystá další variantu nForce Professional, tentokráte pod názvy nForce Pro 3600 a nForce Pro 3050. Určeny jsou především pro nové Opterony pro socket F, které mají být uvedeny 11. června. Nasazení do platformy „4×4“ však nic nebrání a vzhledem k tomu, že vychází z čipu MCP55, který dnes známe coby nForce řady 500, je to i docela pravděpodobné.
V pozadí však číhá též čipset MCP65, takže i něco na něm založeného by klidně mohlo být základem pro „4×4“. Otázka však také může znít, zda nForce Pro řady 3000 náhodou nějak nesouvisí s MCP65.
Možná se ptáte, kdo by proč vyhazoval peníze za dva Athlony 64 FX-62 v ceně za jeden kolem tří desítek tisíc a ještě dvě dvoučipové grafiky, jako třeba GeForce 7950 GX2 v cenách taktéž normálnímu smrtelníkovi nepochopitelných. Firma AMD je zkrátka přesvědčena, že i tak si to své příznivce najde. Skuteční „enthusiasti“, jak jim AMD říká (to už je opravdu „zvláštní druh“ z řad největších nadšenců), mají mnohdy puštěnou spoustu aplikací naráz a přitom potřebují, aby to, čemu se právě nejvíce věnují, bylo stále svižné. Tento náročný segment uživatelů neváhal a minulý rok si jen v Česku koupil asi 300 Athlonů 64 FX (přiznejte se, kdo to byl?! ;-). Ano, uživatel by mohl sáhnout po platformě Opteronů 200, jenže tam musí použít dražší registered paměti, zatímco do platformy AM2 jdou běžně dostupné DDR2 unbuffered moduly. AMD navíc slibuje, že v socketu AM2 pojedou i čtyřjádrové procesory, až budou, takže 4×4 je připravena na běh osmi jader, což je pro desktop hodně naddimenzované. Trochu to však falíruje s tím, kdy bychom se reálně měli „4×4“ dočkat. Odhaduje se, že to bude až začátkem příštího roku, neboť v současné době na to prostě nejsou desky, výrobci na nich teprve pracují. Ono to souvisí i se zmiňovaným patřičným čipsetem.
A když už jsme nakousli čtyřjádrové procesory, sluší se zmínit jedna zajímavost. Ačkoli socket AM2 opět sdružuje všechny segmenty trhu od low-endu až po high-end a dokonce i chystané čtyřjádrové procesory, sama firma AMD moc nevěří tomu, že by tato patice vydržela déle než slavný socket A. Životnost socketu AM2 se odhaduje tak tři roky. Na druhou stranu si přiznejme, že dlouhá trvanlivost socketu A měla i své stinné stránky. Ne vše, co do něj šlo zasunout, tam také fungovalo, existovaly (nebo řekněme existují) i nekompatibilní kombinace. Totéž pravděpodobně čeká i AM2, neboť se u něj počítá třeba i s DDR3 paměťmi. To by však mělo znamenat i jinou desku, těžko si lze představit, že DDR3 paměti půjdou do stejného slotu, jako dnes DDR2. Nečekejme však, že na DDR3 přejdou současné dvoujádrové procesory. S DDR3 se počítá až u čtyřjádrových, které budou vyráběny výhradně 65nm technologií a lepší, tedy určitě ne 90nm. A kdyby vás náhodou zajímalo, jak v AMD říkají těmto čtyřjádrovým procesorům, pak vězte, že jestliže se prvním K8 přezdívalo Hammer (kladivo, co by mělo zatlouci konkurenci do země), čtyřjádrovníky nesou hodně odvážné kódové jméno „Bulldozer“.