Pár zvěstí o Intel procesorech „Sandy Bridge“
Fudzilla sem tam vydá nějaký „střípek“ ohledně chystaných procesorů „Sandy Bridge“, což bude další mikroarchitektura, nástupce „Nehalemu“ (vzorky v Intelu fungují už od loňského velkého IDF). My jsme se rozhodli nevydávat každý kousek, který o „Sandy Bridge“ Fuad zmíní, přestože jsou některé velmi zajímavé, zkusíme to ale sesumarizovat nyní, když se objevila informace o nové patici…
Uděláme to celkem rychle v bodech, protože vydávané střípky tak v podstatě působí:
- Procesory postavené na mikroarchitektuře „Sandy Bridge“ by se měly objevit za rok, tedy v prvním kvartálu příštího roku.
- Půjde o 32nm monolit integrující grafiku spolu se vším na jeden kousek křemíku (ne jako „Westmere“, což je 32nm dvoujádro a 45nm GMCH).
- Grafika v „Sandy Bridge“ by měla být přibližně dvakrát rychlejší ve srovnání se současnou Intel HD Graphics v Core i7/i5/i3. Procesorová část by měla být přibližně o 20 % rychlejší oproti současným 32nm Core i7.
- „Sandy Bridge“ procesory budou jak dvoujádrové, tak čtyřjádrové.
- Procesory „Sandy Bridge“ budou integrovat kromě paměťového řadiče také PCI Express řadič. Ten už bude dle připravované specifikace PCI Express 3.0
- Grafika v „Sandy Bridge“ má podporovat až čtyři monitory. Pozor: dva z nich půjdou přes klasické výstupy (HDMI, DVI apod.), další dva přes USB (tak na to jsme zvědavi). Postará se o to čipset „Cougar Point“ (Intel 6 Series), který kromě jiného přinese i 6Gbitové SATA a snad už i USB 3.0 (přes to už by se nějak ten obraz jakž takž protáhnout dal).
- Z letošního února pochází zpráva, že by snad „Sandy Bridge“ mohl obsahovat v některých verzích dokonce dvě GPU (na to se nedá nezeptat: Proboha proč?).
- A konečně „Sandy Bridge“ dostane socket LGA1155 (o pin méně, než mají dnešní Core i5/i3 v LGA1156). Případná kompatibilita (některým směrem) je momentálně otázkou.