Bývalý 3DLabs rozpoutal velký patentový spor s Qualcommem, AMD, LG aj.
ZiiLabs, pokud vám její název příliš neříká, je společnost, která před lety vznikla z torza 3DLabs, někdejšího giganta ve světě 3D technologií. Z 3DLabs toho po několikanásobné změně majitele a chybné strategii příliš nezbylo, a tak ani o ZiiLabs již mnoho neslyšíme. Krom toho, že vlastní část patentů původní firmy, nabízí mobilní či low-power ARM procesory doplněné vlastní integrovanou grafikou Stemcell Array. Důvodem, proč o ni není slyšet v souvislosti s novými smartphony a tablety je především ten, že výčet podporovaných technologií končí na podpoře grafického API OpenGL 2.0 a přehrávání 1080p h.264 videa, což už je na poměry současného high-endu i mainstreamu poněkud vousaté.
Společnost tak čas od času využije archivu patentů a zažaluje majetnější značky za neoprávněné využívání jejích technologií - patrně to v minulosti často končilo dohodou. Zda byly výtky oprávněné, nebo prostě firmy vyšlo levněji nasypat pár drobných ZiiLabs než právníkům, je otázkou. Dosavadní kauzy se spíše rozplynuly do ztracena než aby nabubřely do rozměrů (nebo skončily způsobem), který by stál za pozornost. V loňském roce ale došlo ke změně. ZiiLabs se nějakým způsobem podařilo přesvědčit Intel, aby s ním uzavřel licenční smlouvu. Z pohledu ZiiLabs šlo o legalizaci technologií, které Intel neoprávněně používal ve svých integrovaných grafikách.
Tento úspěch zřejmě ZiiLabs zajistil vyšší porci sebedůvěry, a tak nyní obvinil společnosti Qualcomm, Sony, LG, Lenovo Group, Motorola Mobility a AMD. Podezírá je z nelegálního využití čtveřice grafických patentů. Jeden se týká DMA řadiče pro stahování textur pro zařízení s více rasterizéry (6777952), další synchronizace DDR dat (6950350), třetí grafického procesoru se systémem alokace texturové paměti (7518616) a poslední shaderů s globální a instrukční cache (8643659).
Nyní druhá, mediálně známější polovina příběhu: Týden poté, co ZiiLabs obvinil šestici firem, zareagovala AMD a obvinila čtveřici firem z neoprávněného užívání jejích tří patentů. Jde o značky MediaTek, LG, Sigma Designs a Vizio. Patenty se týkají technologie unifikovaných shaderů (8760454), technologii umožňující rendering velkých objemů dat do frame-bufferu (7633506) a speciálních obvodů pro zpracování textur (7796133).
Nabízí se otázka, proč AMD, která si zrovna v patentových sporech nelibovala, nyní do jednoho sama vstupuje. Důvod patrně souvisí se ZiiLabs, která AMD - mezi jinými - žaluje. Zatímco donedávna nebyl ZiiLabs na poli patentových sporů nijak významným hráčem, po uzavření licenční smlouvy s Intelem se situace velmi výrazně změnila. ZiiLabs může předložit precedens, kdy i Intel uznal, že jsou výtky ZiiLabs oprávněné, jinými slovy že technologií skutečně využíval, využíval jich nelegálně a nyní to napravil jejich licencováním. Totéž může žádat i po ostatních firmách a americký právní systém, který do značné míry staví na precedentu a precedentních postupech, tomu bude přikládat váhu.
Ostatní žalované firmy se tím dostávají do obtížné pozice, kterou lze s trochou nadsázky vnímat jako presumpci viny. No, přinejmenším je tento systém staví do role tzv. sprostých podezřelých. Protože tato situace značně snižuje šanci na úspěch, rozhodla se AMD přijmout opatření, které jí v případě úspěchu alespoň udrží status quo. Bude-li muset ZiiLabs, podobně jako Intel, odvádět licenční poplatky, bude na druhé straně od jiných výrobců licenční poplatky dostávat, čímž se kruh uzavře. Poněkud „blbé“ to v této situaci má společnost LG, která se objevila na pověstné druhé straně barikády jak ve sporu se ZiiLabs, tak ve sporu s AMD.