Penguin Computing má první servery postavené na AMD Llano
Servery Altus 2A00 od Penguin Computing obsahují z hlediska architektury v podstatě klasické desktopové komponenty: jeden procesor A8 či A6, čipset AMD A75, síťovka Realtek … jen o těch pamětech nevíme, zda jsou to klasické non-ECC, nebo s ECC. K mání jsou 4 sloty a lze sem dle specifikace narvat prý až 64 GB (o klasických 16GB DDR3 modulech zatím nevíme, takže je možné, že je řeč o ECC, jen se o tom Penguin Computing nikde nezmiňuje – zpráva je navíc natolik nová, že o ní existuje v podstatě jen jedno PDFko, z něhož specifikaci uvádíme zde).
Hnacím motorem je zde kromě čtyř CPU jader především integrovaná grafika, v serverech se bude hodně hrát na OpenCL. Servery lze pospojovat do clusteru pomocí QDR Infiniband na 40Gbit/s rychlosti, hovoří se o teoretickém špičkovém výkonu sestavy 200 takových kousků 59,6 TFLOPS (bez zmínky o přesnosti). Cluster je nainstalován v Sandia National Labs v Albuquerque.
Ne, že by to asi bylo kdovíjak efektivní (i když se mimo jiné o energetické efektivitě hovoří), spíše nám to připadá jako takový „proof-of-concept“, tedy že „to jde“ a že se s tím případě může počítat do budoucna, pokud bude grafická část v APU časem nějak významně zrychlovat.
Úplně mimochodem: Intel má svá „APU“ v serverech již nějaký ten pátek, jde o Xeony řady E3-1200 (variace na Sandy Bridge), akorát v takovém případě grafika hraje spíše roli křoví, nanejvýš tak ještě encoderu (pomocí QuickSync), což je zase ale otázkou, jak moc je to užitečné v serveru, případně pak v nějakém clusteru.