Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Pentax DA 40mm f/2.8 XS vs full-frame zrcadlovka, aneb Když výrobce myslí i na dávné zákazníky

Pentax MZ-S + Pentax DA 40mm f/2.8 XS_
Když se objevil Pentax K-01 s miniaturním objektivem Pentax DA 40mm f/2.8 XS, rozhořely se debaty, kde všude tento objektiv půjde použít. Minulý měsíc na to definitivně odpověděl jeden z uživatelů na PentaxForums…

Pokud historický vývoj objektivů (zejména) pro zrcadlovky sledujete podrobněji, pak jste jistě mnohokrát zaznamenali názor, že Pentax možná neměl/nemíval nejlepší těla, ale jeho objektivy řady Limited jsou prostě unikátní. Platí to i v současné době s Limited objektivy pro APS-C snímače, ale Pentax neustal ani ve výrobě či vývoji malých objektivů s pevným ohniskem, které pokryjí i kinofilmové políčko (neboli full-frame, alias 36×24 mm).

A nejinak je tomu s u objektivu Pentax DA 40mm f/2.8 XS. Ten se vyznačuje extrémně malými rozměry, z těla fotoaparátu nevykukuje ani jedním centimetrem, přesně je to 9,14 mm. Samotné sklo uvnitř složené ze soustavy 4 skupin/5 elementů je velmi malé - závit filtru je pouze 27mm - a objektiv velmi lehký (pouhých 51 gramů).

Výhodou malých lehkých řešení je to, že pokud nepředstavují kompromis v kvalitě obrazu, je například na delší dovolené radost chodit s malým foťákem, namísto nějaké velké obludy. A na to je právě Pentax DA 40mm f/2.8 XS s různými těly jako dělaný. Včetně kinofilmových full-frame zrcadlovek (neboť full-frame D-SLR Pentax v nabídce nemá). Zatímco na APS-C zrcadlovkách dává tento objektiv ekvivalentní ohniskovou vzdálenost 60 (uváděno i 61) milimetrů, pro fullframe je to pochopitelně 40 mm, což představuje slušný základní objektiv při velmi slušné světelnosti 2,8.

Takže bez dalšího plkání se podívejme na objektiv nasazený na kinofilmovém těle MZ-S…

Pentax MZ-S + Pentax DA 40mm f/2.8 XS_Pentax MZ-S + Pentax DA 40mm f/2.8 XS

… a pár ukázkových fotek.

Pentax MZ-S + Pentax DA 40mm f/2.8 XS, ukázková fotografiePentax MZ-S + Pentax DA 40mm f/2.8 XS, ukázková fotografie
Foceno na Kodak Gold 200.

Každopádně Pentax není jediný, kdo měl zálibu v malých věcech. Kupříkladu Minolta s těly jako Dynax 4/5 a vhodným malým objektivem také dávala šanci nosit sebou jen "trochu přerostlý kompakt" :-).

Pentax K200D vs Minolta Dynax 4Pentax K200D vs Minolta Dynax 4
To vlevo je běžná APS-C zrcadlovka, vpravo kinofilmová full-frame od Minolty.

A ještě jedna ukázka se sovětským objektivem 50mm F/3.5.

Minolta Dynax 4 + Indurstar 50 F3.5
Tagy: 
Zdroje: 

David Ježek

Dlouholetý zdejší redaktor (2005-2017), příznivec open-source rád píšící i o ne-IT tématech. Odpůrce sw patentů a omezování občanských svobod ve prospěch korporací. Fanoušek Asimova, Kinga, Feynmana, Sudka, 70mm filmu, sf/vf filmu, Fomapanu 400, starých dobrých her, 99% čokolády, indické kuchyně, domácího kváskového chleba a řady dalších věcí.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Pentax DA 40mm f/2.8 XS vs full-frame zrcadlovka, aneb Když výrobce myslí i na dávné zákazníky

Středa, 18 Duben 2012 - 16:22 | Jaroslav Houdek | MZ-S měl tělo z hořčíkové slitiny, ta je spíš...
Úterý, 17 Duben 2012 - 23:45 | petr ib | jednou jakýsi prodavač ve fotobazaru vypustil...
Úterý, 17 Duben 2012 - 10:57 | Jaroslav Houdek | MZ-S v téhle barevné variantě je docela snobárna...

Zobrazit diskusi