Pentax DA 40mm f/2.8 XS vs full-frame zrcadlovka, aneb Když výrobce myslí i na dávné zákazníky
Pokud historický vývoj objektivů (zejména) pro zrcadlovky sledujete podrobněji, pak jste jistě mnohokrát zaznamenali názor, že Pentax možná neměl/nemíval nejlepší těla, ale jeho objektivy řady Limited jsou prostě unikátní. Platí to i v současné době s Limited objektivy pro APS-C snímače, ale Pentax neustal ani ve výrobě či vývoji malých objektivů s pevným ohniskem, které pokryjí i kinofilmové políčko (neboli full-frame, alias 36×24 mm).
A nejinak je tomu s u objektivu Pentax DA 40mm f/2.8 XS. Ten se vyznačuje extrémně malými rozměry, z těla fotoaparátu nevykukuje ani jedním centimetrem, přesně je to 9,14 mm. Samotné sklo uvnitř složené ze soustavy 4 skupin/5 elementů je velmi malé - závit filtru je pouze 27mm - a objektiv velmi lehký (pouhých 51 gramů).
Výhodou malých lehkých řešení je to, že pokud nepředstavují kompromis v kvalitě obrazu, je například na delší dovolené radost chodit s malým foťákem, namísto nějaké velké obludy. A na to je právě Pentax DA 40mm f/2.8 XS s různými těly jako dělaný. Včetně kinofilmových full-frame zrcadlovek (neboť full-frame D-SLR Pentax v nabídce nemá). Zatímco na APS-C zrcadlovkách dává tento objektiv ekvivalentní ohniskovou vzdálenost 60 (uváděno i 61) milimetrů, pro fullframe je to pochopitelně 40 mm, což představuje slušný základní objektiv při velmi slušné světelnosti 2,8.
Takže bez dalšího plkání se podívejme na objektiv nasazený na kinofilmovém těle MZ-S…
… a pár ukázkových fotek.
Každopádně Pentax není jediný, kdo měl zálibu v malých věcech. Kupříkladu Minolta s těly jako Dynax 4/5 a vhodným malým objektivem také dávala šanci nosit sebou jen "trochu přerostlý kompakt" :-).
A ještě jedna ukázka se sovětským objektivem 50mm F/3.5.