Pevné disky v roce 2003 a 2004
Stolní 3,5palcové disky
Když jsem totiž uvažoval, co bych měl o roce 2003 napsat o discích, byl jsem tak trochu v rozpacích. Podíváte-li se totiž, jaké klasické disky pro stolní počítače byly loni oficiálně představeny, tak se letos příliš neurodilo, protože najdeme pouze jednoho zástupce a to Hitachi Deskstar 7K250. Pokud však zapomeneme na oficiální datum představení, ale podíváme se na skutečnou dostupnost na trhu, pak se situace radikálně mění, protože mnohé disky uvedené v roce 2002 se začaly dodávat až v roce 2003. Asi nejkřiklavějším případem je řada disků Maxtor MaXLine II. Ta byla představena v září 2002 s tím, že ji budou tvořit dva 5400otáčkové disky o kapacitách 250 a 320 GB. Jenomže v lednu letošního roku, tedy po čtyřech měsících od představení, zjišťujeme, že největší disk bude mít kapacitu „pouze“ 300 GB. A na trh se dostává až koncem června letošního roku, tedy téměř tři čtvrtě roku od představení!
U pevných disků pro stolní počítače bych tedy asi jako hlavní událost roku 2003 viděl SerialATA rozhraní. V průběhu roku totiž postupně firmy začínaly dodávat disky se SerialATA rozhraním a dnes už od všech v nabídce disky s novým rozhraním naleznete. Mezi nově příchozími je tu však jeden, který zcela jasně vyčnívá a tím je Raptor od Western Digitalu. Ten totiž jako první nabídnul 10 000otáčkové pevné disky s rozhraním SerialATA. Jsou cenově dostupnější než SCSI disky a přitom nabízejí vyšší výkon než běžné 7 200otáčkové disky. Nejprve se jednalo v únoru o 36GB verzi a potom v září představil a nyní již dodává i 74GB verzi.
Měl-li bych se podívat na rekordy dosažené v letošním roce, tak na prvním místě jde samozřejmě o kapacitu. Tady jasně vede Maxtor právě s MaXLine II a kapacitou 300 GB (i když u nás se jedná o prakticky nesehnatelný disk, pokud ho tedy nechcete zrovna v externím boxu). Jenže to je jen disk s 5 400 otáčkami za minutu, takže chcete-li nějaký rychlý co největší disk, musíte se spokojit s kapacitou 250 GB. A tu vám nabídne rovnou několik firem. Nejprve tedy znovu Maxtor, tentokráte s řadou MaXLine Plus II, potom Western Digital s 250GB Caviarem a nakonec i Hitachi s Deskstar 7K250. Další rekord, který se týká kapacity, patří pro změnu Seagate Barracuda 7200.7 Plus, která sice nabízí disky s kapacitou maximálně 200 GB, ale za to ty mají jako první na světě na jednu plotnu 100 GB dat.
Tolik tedy k tomu co bylo a nyní spíše co bude. Předpokládám, že všechny významné diskové firmy (pravděpodobně až na Hitachi) představí letos nové řady disků pro stolní počítače a možná někteří z nich je stihnout letos i dodávat. Nevěřím, že by letos disky prorazily 500GB hranici, spíše očekávám, že maximálně budou ohlášeny pomalejší disky s kapacitou přes 400 GB, přitom ty klasické rychlé se 7200 otáčkami a 8MB bufferem překročí 300 GB. Také si myslím, že stejně jako ostatní výrobci následovali Western Digital se zavedením 8MB bufferu, objeví se alespoň jeden další, který nabídne SerialATA disky s 10 000 otáčkami za minutu, i když v tomto případě to ostatním výrobcům nebude moc po chuti, protože takovéto disky už pomalu začnou kanibalizovat prodeje dražších SCSI disků. O postupujícím přechodu na SerialATA rozhraní se toho napsalo dost, takže se zmíním, že dle mého názoru některé rychlejší a větší disky už dost možná budou nabízeny pouze s tímto rozhraním.
Mobilní 2,5palcové disky
Rok 2003 jasně ukázal, kam se ubírá hlavní směr vývoje firem prodávajících pevné disky: k rozměrově menším diskům. V první řadě jde samozřejmě o 2,5palcové disky do mobilních počítačů, kde už jsou k mání i 80GB kapacity a to od Fujitsu, Toshiby a Hitachi. Pokud byste měli zájem spíše o co nejrychlejší mobilní disk, tak se budete muset spokojit s kapacitou 60 GB a zvolit značku Hitachi Travelstar 7K60, protože ta jako první přichází mezi 2,5palcové disky se 7 200 otáčkami za minutu a navíc má i 8MB buffer. A hledáte-li nějaký takový disk do vyloženě extrémních podmínek, tak se u Hitachi objevil záhadný Endurastar, který zatím nikde nepropaguje a mimo našeho článku o něm toho ve světě moc nenajdete.
Jenomže loňský rok byl v mobilních discích zajímavý i z toho důvodu, že firma Seagate se rozhodla vrátit na tento trh a to s řadou disků Momentus (v roce 1998 naopak z tohoto trhu odešla). A nebyla sama, v zápětí i Western Digital se také přidal, i když zatím neoznámil žádný konkrétní disk, ale jen úmysl.
Takže jak to bude letos s 2,5palcovými disky? Určitě můžeme čekat novou řadu od Western Digitalu, ale nějaké ty nové disky se objeví i od konkurence a řekl bych, že se firmy budou hodně snažit, aby jako první byly schopny nabídnout disk s kulatou kapacitou 100GB. V tomto směru největší šance dávám Toshibě a Fujitsu. V letošním roce také můžeme čekat stále se zvyšující poměr prodaných 2,5palcových disků na celkovém prodeji, dost možná už bude prolomena hranice 1/3 (loni se podíl pohyboval okolo 1/4).
Miniaturní disky
Miniaturní disky jsou tak trochu na okraji našeho zájmu, takže zde jen vypíchnu nějaké ty zajímavosti, než že bych se jim věnoval přiliš podrobně. Nejblíže ke klasickým diskům mají takové ty miniaturní ala Microdrive od IBM, dnes už Hitachi. Přímo tato firma už prodává i 4GB verzi Microdrive, což je poměrně slušná kapacita, když si uvědomíte, že se jedná o disk menší než krabička od sirek (plotny jsou velké 1 palec). Ale ani konkurence nespí, Toshiba vloni oznámila, že letos v lednu začne prodávat disky s plotnami 0,7, nebo 0,8 palce.
Tyto miniaturní disky můžete najít i v „klíčenkách“, například 1,5GB od MPIO. V klíčenkách však dominují zcela jiné technologie záznamu a to flash paměti. Dnes už není problém najít od mnoha firem takové klíčenky od pár megabajtů do gigabajtů, ale samozřejmě si za to musíte zaplatit. Tak trošku standardům se vymyká několik výrobků, například vodotěsná klíčenka, vskutku miniaturní klíčenka a nebo zcela netradiční hodinky s pamětí.
I pro tuto oblast bude letošní rok příznivý, kapacity budou stoupat se současným mírným klesáním cen, čímž se budou zvyšovat prodeje těchto zařízení, takže se budou i více používat. Žádný dramatický skok však letos na tomto poli nečekám, maximálně budeme objevovat různé aplikace, které by nás ještě před pár lety ani ve snu nenapadly.