Philips CD-RW 400 (4 4 32, IDE)
Kapitoly článků
Přehled
Co si v krabici přinesete?
- IDE přepisovačku CDRW400(4×4×32)
- CD se softwarem
- 1ks média CD-RW 74min Philips Professional (1/2/4)
- 1ks média CD-R HP 74min Philips Professional (1/2/4/8)
- Quick Install Guide (anglicky, italsky, německy, holandsky, francouzsky, španělsky)
- Návod na instalaci (anglicky, německy, francouzsky, italsky, holandsky)
- 4 šroubky
- audio kabel (se dvěma různými konektory pro připojení ke zvukovce)
- IDE kabel se třemi konektory
Standardní až chudé příslušenství, které opravdu nevybočuje z průměru.
Zajímavým se jeví snad přikládaný software write2CD. Nepochází z dílny nikoho jiného, než známého CeQudratu (WinOnCD, Packet CD). V podstatě se jedná i integrovaný systém, který v sobě ukrývá pod jednou hlavičkou hned čtyři programy:
Packet CD: Při formátování nabízí jak Random (maže soubory jako na HDD nebo FDD ale formátuje se dlouho) tak i Sekvenčně (smazat se dá pouze celé CD najednou, ale zápis i formátování je rychlejší). Volit se dá také mezi standardním a pakovaným zápisem.
write2CD audio: Jako zdroj se dá použít klasický linkový vstup, můžete tedy nahrávat i z kazeťáku, nebo gramofonu, CD nebo WAV. K dispozici je interní databáze CD titulů. Jistě pěkná věc, ale nějak mi uniká smysl, když mechanika neumí CD-Text, snad jedině na tu krabičku. Stejně jako v dalších write2CD prográmcích, i zde se dá vastavit on-the-fly, rychlost vypalování, emulaci a další. Jsou zde i jednoduché efekty pro úpravu zdrojového signálu. Nedílnou
součástí takovýchto programů je i možnost vyrobit si vlastní obal na CD včetně samolepky.
write2CD data CD: I tento program nabízí pouze standardní volby. Vypalovat můžete jako ISO9660 nebo jako Joliet. Soubory jednoduše potaháte myší a je to. I zde si můžete samozřejmě vytvořit krabičku a samolepku na CD.
write2CD backup: Je obyčejný kopírovací program. Na obyčejné věci asi postačí, ale kvalit DiscJugglera nebo CloneCD určitě nedosahuje :-)
Manuál není nijak rozsáhlý, chybí český překlad. Nedočtete se tu ani jaké formáty vaše vypalovačka umí. Zato na zvláčtním listu je několik velmi důležitých informací, které asi začátečník přehlédne. Philips zde píše, že je nutné vypnout u vypalovačky, ale i u všech ostatních CD-ROM, CD-R/RW nebo DVD-ROM mechanik DMA. U Windows NT, že nemá smysl instalovat Packet CD. Nové firmwary že je pak třeba hledat na Internetu na adrese http://www.pcstuff.philips.com, ale neobtěžujte se, žádný tam pro tuto vypalovačku není :-( Ovšem k této palírně jsem tam nalezl další zajímavé informace. Jednak, že se už dodává s EasyCD Creatorem 4 a DirectCD 3 a že je vybavena Digitálním audio výstupem. Mechanika, kterou jsem testoval již tento digitální výstup měla (viz obr. níže), ale byl ve všech dokumentech umě
zamlčen.
Média dodávaná s vypalovačkou jsou původem Tayio Yuden (CD-R) se zeleným cyanine barvivem na zlatě. Kapacita 336 075 sektorů (74m43s00f, 656,40MB) s overburnem 77m20s03f. Rychlost na médiu není udaná, ale mělo by umět až 8× speed. CD-RW je z produkce mě neznámé Harmonic Hall Optical Disc Ltd. Kapacita 336 600 sektorů (74m50s00f, 657,42MB) s rychlostí 4× speed. Obě jsou tedy klasická 74minCD.
Diskuse ke článku Philips CD-RW 400 (4 4 32, IDE)