Právník hrozí Pirátům exekucí, pokud z cizího webu nesmažou obrázek LEGO panáčka
Před volbami v roce 2012 připravili Piráti spot, který zasadili do 3D prostředí, v němž figurovali renderovaní panáčci, v nichž právní zástupci společnosti LEGO viděli produkt této firmy. Požádali soud o předběžné rozhodnutí, které by použití spotu zabránilo. Soud tehdy Pirátům uložil „zdržet se uveřejňování prostřednictvím sítě Internet audiovizuální upoutávky (spotu) obsahující figurky těchto tvarů:“
Poměrně paradoxní na výroku bylo to, že panáčci ve spotu oproti panáčkům v nákresu nebyli „legodiní“, postrádali veškeré prvky, kterými by je bylo možné spojit se stavebnicí LEGO. Konkrétně neměli otvory v nohách, chyběly výstupky na hlavě, na něž lze přichytit pokrývku hlavy a měli také odlišně tvarované paže i dlaně. Tyto rozdíly byly přehlédnuté stejně jako fakt, že autorskoprávní ochrana nevznikla jako nástroj politické cenzury, ale z poněkud odlišných důvodů. Argumentace společnosti LEGO při žádosti o stažení spočívala v konstatování, že spot může voliče přimět k domněnce, že LEGO, která nechce být s politikou spojována, kampaň sponzorovala. I kdyby šlo o originální natočené panáčky LEGO, nedává postup soudu, který společnosti LEGO vyšel vstříc, valný smysl. Stejně by mohl argumentovat výrobce luxusního saka, ve kterém je politik vyfocen na billboardu, výrobce automobilu, do něhož v předvolebním spotu politik nastupuje nebo výrobce brýlí či telefonu, které politik používá.
- Piráti musí stáhnout předvolební spot s LEGO panáčky [říjen 2014]
Po čtyřech letech se kauza znovu otevřela, když právní zástupce společnosti LEGO požádal Piráty, aby ze článků na zpravodajském webu czechfreepress.cz byly odstraněny ilustrace ke článkům, které se touto problematikou zaobíraly. Situace je paradoxní hned ze dvou důvodů. Jak potvrdil předseda Pirátů Ivan Bartoš: „Česká pirátská strana nevlastní doménu czechfreepress.cz, neprovozuje daný web, neodeslala provozovateli daný obrázek, není s provozovatelem webu v kontaktu ani nemá žádný přístup k administraci daného webu“.
Druhým paradoxem je, že zákon neumožňuje kladení podobných požadavků na zpravodajský subjekt, protože ten může využívat tzv. zpravodajskou licenci, která umožňuje pro účely zpravodajství využít i autorskoprávně chráněné dílo. Pro ilustraci si dovolím ocitovat úryvek z vyjádření právničky Petry Holubové, které je převzaté z rozhovoru o autorských právech publikovaného na DIIT před třemi roky:
Autorský zákon stanoví, že do práva autorského nezasahuje ten, kdo užije dílo ve spojitosti se zpravodajstvím týkajícím se aktuálních událostí, a to v rozsahu odpovídajícím informačnímu účelu. Zároveň je možné i podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy bez svolení vyobrazených osob pořídit a použit pro tiskové, filmové, rozhlasové a televizní zpravodajství, pokud takové použití není v rozporu s oprávněnými zájmy vyobrazené osoby. --- Mgr. Petra Holubová LL.M., 2013 |
Je zřejmé, že tentokrát se právní zástupci společnosti LEGO poněkud přepočítali. Zřejmě nenajdou zákonnou cestu, aby dosáhli odstranění ilustrační grafiky, s jejíž distribucí už nemají Piráti nic společného a kterou uvedená redakce použila v souladu se zákonem.
Piráti, citované články