Piráti stahováním okrádají oběti neštěstí (???)
Je rovněž logické, že italská verze RIAA, tzv. FIMI se chytila příležitosti, aby shodila co největší množství bahna na sdíleče a „piráty“. Nabízí se to úplně samo a FIMI právě takto argumentuje: „toto už je víc než hudební pirátství, piráti stahováním této skladby okrádají oběti neštěstí“.
Jak hanebný čin, dá se na první pohled říci. Ano, můžeme to považovat za nemorální, ale zkusme si uvědomit druhou stránku věci: opravdu má stažení této skladby vliv na to, zda daný posluchač dobrovolně přispěje na oběti neštěstí? Logika věci říká, že člověk, který chce finančně pomoci, pomůže, a to nezávisle na „vedlejší skutečnosti“, že při tom získá nějakou skladbu. Totéž platí i naopak, pokud člověk pomoci nechce, prostě nepomůže. I přes jistý „nemorální náboj“ činu sdílení skladby, jejíž výtěžek z prodeje má být věnován obětem neštěstí, se dá pochybovat o tom, že ti, co si takovou skladbu stahují, skutečně okrádají oběti neštěstí. Příspěvek na charitu by měl být chápán vždy jako dobrovolný.
Dlužno dodat, že již byli vystopováni a zadrženi tři jedinci údajně zodpovědní za nahrání této skladby na internet. Nás však zajímá, co si o tom celém myslíte vy, protože tento případ je skutečně neobvyklý z mnoha úhlů pohledu. Ještě dodejme, že skladba je v několika kopiích k dispozici také na YouTube, jednu z nich (první odkaz z Google) vám zde předkládáme. Myslíte, že YouTube z každého zhlédnutí skladby něco posílá na charitu? Máte pocit, že zhlédnutím této skladby a okamžitým nepřispěním jste právě okradli oběti neštěstí?