Plány s Tegrou, aneb co je Nvidia Kal-El+, Wayne a Grey
V současnosti nabízí Nvidia pro tablety a vůbec celý ultramobilní segment procesory Tegra 2, které vycházejí z architektury ARM Cortex-A9 ve dvoujádrovém provedení doplněném o firemní grafický čip. Letos v říjnu tuto rodinu nahradí (či zpočátku spíše doplní) procesor zvaný Tegra 3, či korektněji Kal-El. Čtyři jádra architektury Cortex-A9 kombinovaná s novější grafikou by měla přinést zhruba 2,5× vyšší teoretický a až 5× vyšší aplikační výkon. Až podtud nic nového. Rovněž víme, že Kal-El přijde zhruba za měsíc a bude vyráběný 40nm procesem, aby Nvidia eliminovala počáteční výrobní a cenová rizika 28nm procesu.
Další plány už se ale mění, pro lepší srovnání přikládáme starší verzi roadmapy z počátku letošního roku:
Při pohledu na starou verzi se zdá, že původním plánem bylo vydání Kal-Elu na 28nm pro rok 2011 a jeho náhrada Waynem o rok později. Nyní je vše jinak, letošní Kal-El bude 40nanometrový a namísto Waynu ho během roku 2012 nahradí Kal-El+, 28nm verze (pravděpodobně s nižší spotřebou, ale hardwarově obdobná).
Wayne se tím odsouvá na přelom roku 2012 / 2013, kdy se zároveň z produktové řady odděluje samostatná větev zvaná Grey zaměřená na mobilní telefony a operační systém Windows. O té se původní roadmapa vůbec nezmiňovala, což ale dává smysl. Produkty roku 2013 by totiž měly ovlivnit technologie společnosti Icera, kterou Nvidia koupila teprve letos v květnu. Zaměřením Icery byly procesory základního pásma 3G a 4G sítí, spolu s nimi však kalifornská firma získala 300 nových zaměstnanců a 550 celosvětově platných patentů (dohromady za celkovou sumu $367 milionů). Za dva roky by tedy měla být Nvidia schopna nabízet kompletní čipsety pro mobilní telefony a zajistit si tím lepší pozici na trhu.
Od Waynu se očekává 2× vyšší aplikační výkon oproti Kal-Elu, Grey zřejmě nahradí AP30, telefonní odnož Kal-Elu chystanou na počátek příštího roku. Ze slajdu pak zcela zmizel Logan, který zřejmě odklad Waynu vytlačil až do roku 2014, kam už aktualizovaná roadmapa nesahá.
Bombonek na závěr - pokud vás zajímá, proč Nvidia směřuje své úsilí právě na vývoj ultramobilních procesorů architektury ARM, podávají prognózy agentury Gartner a JPR asi nejprostší vysvětlení: Podle jejich očekávání dojde do čtyř let k desetinásobnému nárůstu mobilního segmentu a nebyla by to Nvidia, kdyby si takovou příležitost (rozumějte až 20 miliard dolarů) nechala utéct.