Plány s Trinity
Kapitoly článků
Trinity má přednost
Pro AMD je v tuto chvíli Trinity prioritou a zřejmě nejvíce úsilí věnuje firma 17W verzi, která půjde na trh ve sníženém balení s BGA. Taylor popisuje integrované GPU jako křížence architektury HD 6000 a HD 7000 (můžeme říct, že jde o 3D jádro VLIW-4 doplněné o multimediální výbavu generace HD 7000).
Hlavním cílem 17W mobilní varianty bude konkurence podobným modelům Intel Ivy Bridge. Taylor celkem sebejistě mluvil o nejlepší výdrži baterie i nejlepším grafickém výkonu. No dotaz, zda se neobávají konkurenční výhody v podobě 22nm 3D FinFET tranzistorů, reagoval jen poukázáním na fiasko při prezentaci Intelu.
Ze zmínky o zrušení původních nástupců Brazosu, čtyřjádrových Bobcatů Krishna a Wichita, není patrné, zda jde o komentář DailyTechu, nebo informaci potvrzenou Taylorem. Na jednu stranu může upřednostnění Trinity dávat smysl: V 17W verzi dokáže nabídnout podobnou spotřebu, na jakou jsou cílené top modely APU stavící na čtyřjádrovém procesoru Bobcat. Pak tu je výrobní proces - GlobalFoundries má s 28nm výrobou (respektive vhodnými verzemi 28nm procesu) zpoždění, TSMC má zase omezené kapacity a v zájmu AMD rozhodně není ukusovat z koláče, který může být celý využit na výrobu lukrativnějších high-endových grafických čipů. Pochopit lze i současné priority v podobě snižování spotřeby Bobcatu pro použití v tabletech namísto zvyšování výkonu v segmentu netbooků.
AMD Zacate (platforma Brazos)
Na druhé straně ale stojí fakt, že čtyřjádrový Bobcat na 28nm procesu pravděpodobně bude menší než Trinity na 32nm a i když je v současnosti 28nm výroba TSMC drahá, je jen otázkou času, než nabídne 28nm konfigurace s čtyřjádrovým Bobcatem lepší poměr náklady / výkon, než 32nm Trinity. Domníváme se proto, že čtyřjádrový Bobcat (ať už se konkrétní provedení bude nazývat jakkoli) nakonec přijde, otázkou zůstává: Kdy?