Pocketbook Touch Lux 3 využívá displej E Ink Carta
Než v tom ale udělám zmatek, tak si připomeňme, že generačně první pořádné čtečky s displejem využívajícím elektronický inkoust nabízely rozlišení ±600×800 a bylo to pro běžné čtení v pohodě. Pak přišly displeje jako zmíněný E Ink Carta, které nabídly ±758×1024 - ty se dodnes na trhu drží a ještě nějakou dobu budou. Kromě zvýšené hodnoty ppi přinesly také lepší kontrast a tudíž celkově lepší čitelnost textů bez ohledu na velikost fontu. Postupně také s novými a novými čtečkami se stává standardní výbavou jak dotyková vrstva, tak LED podsvícení (jakkoli obecně světlo z bílých LED nebývá před spaním doporučováno). Nakonec se objevil(y) displej(e) s rozlišením 1050×1440 (při standardní úhlopříčce 6 palců, sluší se dodat), který využívají čtečky Amazon Kindle, případně jiné.
Nyní uvedená Pocketbook Touch Lux 3 tak spadá do předposlední generace, s displejem s 212 ppi a o 50 % vyšším kontrastem oproti předchozí generaci. Další výbava zahrnuje 1GHz ARM procesor, 256 MB RAM, 4GB interní flash úložiště a microSD slot s podporou až 32GB kartiček. Čtečka s rozměry 114,6 × 174,4 × 8,3 mm váží 208 gramů, což ji činí o 20 až 28 gramů těžší než Kindle Voyage.
Musím též doplnit, že integrovaný Li-ion akumulátor s kapacitou 1 300 mAh má již tradiční výdrž na otočení 8 tisíc stránek. Podporovány jsou formáty EPUB DRM, EPUB, PDF DRM, PDF, FB2, FB2.ZIP, TXT, DJVU, HTML, DOC, DOCX, RTF, CHM, TCR a PRC (MOBI), mezi obrázkovými pak JPEG, BMP, PNG a TIFF. Další funkce jsou již pocketbookovská klasika v podobě podpory Dropboxu, či Send-to-PocketBook, PocketBook Sync, ReadRate, PocketNews, Scribble, webového prohlížeče, slovníků či pá r her jako šachy, sudoku apod.
Čtečka jde do prodeje v bílém, šedivém a černém provedení za cenu ~3 490 Kč.