Podíl Windows 10 už neroste ani o procento měsíčně, sedmičky se drží
Mohli bychom říct, že na to, že desítky byly uživatelům dostupné legálně zdarma, se zase až tolik nevyznamenaly. Nebo možná i právě proto. Moderní zákazník už je vyškolený, že každý produkt zdarma s sebou nese nějaký ten háček. V případě desítek je to fakt, že v podstatě slouží jako platforma k prodeji placených produktů Microsoftu a někdo by mohl negativně chápat i koncept průběžného přerodu, který jde ne vždy hladce a často uživatele připraví o předchozí nastavení operačního systému.
Od hodnocení desítek tu ale tentokrát nejsme, řeč má být o jejich podílu. Nikoli podílu na trhu, ale podílu mezi uživateli, takže mluvíme v podstatě o jejich rozšíření. Konkrétně v segmentu osobních počítačů - desktopových i mobilních a to podle statistik Net Marketshare. Ke konci prosince dosáhly Windows 7 podílu 43,08 %, Windows 10 32,93 %, Windows 8.1 na třetím místě s 5,71 % padají na úroveň XPéček, které mají 5,18 %. Další operační systémy zůstávají pod 5% hranicí, přičemž jediný, který by jí mohl atakovat, je Mac OS X 10.12. Zajímavé je snad jen to, že Ubuntu překonalo Visty (hovoříme ale o podílech mezi 0,6-0,7 %).
Zajímavější je zhodnotit celkový vývoj rozšíření desítek a sedmiček za rok 2017. Podíl desítek v průměru stoupl každý měsíc o 0,73 %; podíl sedmiček měsíčně klesá o 0,22 %. Pokud bychom lineárně extrapolovali, vyjde nám, že se desítkám podaří překonat sedmičky teprve někdy v listopadu, tedy asi tři roky a čtyři měsíce po vydání. Jenže lineární vývoj není pravděpodobný: Tempo, s jakým podíl desítek roste, se stále zpomaluje, takže lze očekávat spíš to, že k protnutí obou křivek dojde někdy v příštím roce (2019), snad v prvních měsících.
V roce 2019 by se nicméně mohlo rozhoupat o něco víc uživatelů k opuštění nesmrtelných sedmiček, které Microsoft zařízne začátkem roku 2020 (konkrétně 14. ledna) ukončením rozšířené podpory. Ale kdo ví, třeba to s jejich životem bude komplikovanější, vzpomeňme na Schrödingerovu kočku.