Pohled do nitra
Kapitoly článků
Procesor
Procesor Intel Core Duo T2300 je v současnosti již standardním mainstreamovým CPU. Jeho udávaná hodnota TDP 31 W není zrovna málo, frekvence 1,66 GHz také nepatří k nejvyšším a na 2 MB L2 cache jsme si již dávno zvykli u posledních modelů Pentií M. Procesor se díky funkci „Enhanced Intel Speedstep Technology“ při nevytížení zpomaluje na 1 GHz. Sběrnice procesoru běží na 667 MHz a výrobní proces 65 nm je dnes u Intelu také již standardem.
Výhodou jsou jistě dvě jádra, byť při běžné kancelářské práci jej v současnosti obyčejný uživatel asi plně nedocení. Na druhou stranu ale bude jistě do budoucna aplikací, které dvoujádrové procesory dokáží využít, přibývat. Jediné, co procesoru chybí, je 64bitová instrukční sada. Nicméně 64bitové Windows v notebooku také požaduje málokdo, a protože MegaBook M662 je hlavně kancelářským strojem, není to nedostatek.
Z hlediska provozní teploty se procesor pohybuje mezi 30 °C až 65 °C při maximálním vytížení. Standardně ale čekejte teploty okolo 40 °C až 45 °C, což je stále dobré. I zde pak větráček běží neustále i při teplotách CPU okolo 40 °C. Je ale tichý takže neruší.
Paměť
Operační paměti dostanete v základu rovnou 1024 MB, což je dostatečné množství. Použit je pouze jeden modul DDR2-667 značky Transcend, což na jednu stranu znamená snazší upgrade (pokud se tedy k volnému paměťovému slotu dostanete) a na druhou nevyužití dvoukanálového paměťového řadiče. A to znamená nižší výkon, byť určitě ne tak razantní, jak by se mohlo na první pohled zdát.
Čipová sada a integrovaná grafická karta
Čipovou sadou je vzhledem k logu „Centrino Duo“ pochopitelně Intel 945GM s integrovaným grafickým jádrem GMA950 na frekvenci 400 MHz, které podporuje DirectX 9.0. Co se týče velikosti integrované paměti, tak si IGP řekne minimálně o 8 MB, ale dle potřeby může „ukrást“ až o 224 MB (dle údajů Intelu), což již není málo. Mně osobně pak velmi vadí nemožnost toto množství jakkoliv omezit (což je ale třeba na druhou stranu brát jako vlastnost inteláckých čisetů, kterou u notebooků zavedla již sada Intel 855GM). Byť stále je to lepší varianta, než mít stále „sebráno“ 128 MB jako to měl minule testovaný Asus A6R s Radeonem Xpress 200M.
Stroj má i S-Video výstup, což chápu jednoznačně jako klad, protože byť jej člověk využije málo, může se třeba při přehrávání filmů hodit. Tím spíše, že notebook umí i 6kanalový prostorový zvuk.
Optická mechanika
Vypalovačku LG GMA-4082N známe již z notebooku Asus A6M. Zvládá všechny v současnosti podporované formáty včetně DVD-RAM a DVD±R DL. Nahrávání na DVD±R média zvládne maximální rychlostí 8×, přepis DVD±RW rychlostí 4×. Klasické CD-R a CD-RW jsou zapisovány 24×, resp. 16×. Čtení všech typů CD zvládá 24×, DVD±R 8×, DVD±RW 4× a DVD±R DL 4×. DVD-RAM disk přečte a zapíše rychlostí až 3×. Přístupová doba je 140 ms pro CD a 160 ms pro DVD. Vyrovnávací paměť má 2 MB a samozřejmě nechybí ani ochrana proti podtečení bufferu.
Pevný disk
Serial ATA pevný disk Toshiba MK1032GSX má kapacitu velmi slušných 100 GB při rychlosti ploten 5400 ot. a vyrovnávací paměti 16 MB.Papírově jde tedy o solidní mainstreamový disk, který má mít dostatečnou kapacitu i výkon. Ten jsem upřímně čekal vyšší.
Naměřil jsem průměrnou přenosovou rychlost 29 MB/s (HD Tach), resp. 34 MB/s (Sandra 2007) a přístupovou dobu (random access time) okolo 14 ms (Sandra 2007), resp. 17,6 ms (HD Tach). Další hodnoty můžete vidět na obrázcích níže.