Polepší si AMD Athlon 4800+ pro AM2 s DDR2-800 pamětmi?
Nutno také podotknout, že nepříliš dobré první testy procesoru Athlon 64 X2 pro AM2 byly pro AMD o to nepříjemnější, že ve stejnou dobu se objevily velmi dobré výsledky nového Intel Conroe. Všichni tedy upírali oči k další verzi, která již bude podporovat DDR2-800. Jisté ale je, že podle výsledků ze serveru HKEPC to až tak veselé nebude ani s rychlejší pamětí.
|
Nutno podotknout, že pro test nového procesoru do patice AM2 byly použity paměti Corsair DDR2-800 s časováním 5-5-5-15 a starší socket 939 byl otestován za použití Geil DDR400 s časováním 2,5-3-3-7. Procesory byly v obou případech vloženy do referenčních desek nVidia s čipovou sadou nForce 4 Ultra. O dostatečný grafický výkon se starala karta Gigabyte GeForce 7900GTX.
|
Jak se můžete přesvědčit, k lepším výsledkům paměti DDR2-800 nepomohly. A přitom poskytují ve srovnání s klasickými pamětmi DDR-400 dvojnásobný teoretický datový tok 12,8 GB/s vs. 6,4 GB/s (zde je krásně vidět, na kolik se teorie a praxe rozcházejí). Výsledky skoro jak přes kopírák. Jediné větší rozdíly jsou u kódování videa do XviD a ve hře F.E.A.R., kde AM2 zaostává.
Pokud se výsledky potvrdí i u produkčních vzorků, zůstane novému socketu AM2 pouze pár nepříliš důležitých výhod. Jednou z nich jsou paměti DDR2, které nejsou tak náročné na elektřinu a pracují s nižším napětím, tudíž se trochu sníží spotřeba. S pamětmi souvisí i další možnost zvyšování frekvencí, protože klasické DDR paměti již dosáhly svého stropu, zatímco frekvence DDR2 pamětí stále ještě rostou. Na závěr ještě spekulace ze serveru The Inquirer, podle kterých by procesory pro socket AM2 měly podporovat dokonce až DDR2-1066. I když ve světle těchto výsledků lze těžko očekávat velké změny i s nejrychlejšími dosud prodávanými DDR2 paměmi.
Celkově vzato nejsou výsledky Athlonu 64 X2 pro socket AM2 příliš povzbudivými, především ve srovnání s nadějným Intel Conroe.