Policie udělala zátah na evropskou warez scénu
Vyšetřovatelé stále převážně mlčí, takže je těžké získat ověřené informace. Jisté je v současnosti toto:
Primárním cílem operace byl útok na tzv. „Topsite“, tedy servery, které dostávají do oběhu cracknuté verze počítačových programů a filmy předtím, než vyjdou na DVD. Podstatné je, že skupiny lidí okolo Topsite se přímo podílí na prolamování ochran. Je to tedy první liga ve warez aktivitách.
Zatčených bylo relativně málo, zatím se ví o 10 v celé Evropě, z toho 5 bylo Belgičanů. ČTK uvádí, že další zatčení jsou ze Švédska, Norska a Polska. Belgičanům údajně hrozí pětiletý trest a vysoké pokuty. Svědci popisují, že policisté věděli velmi přesně, co hledají. Přišli s příslušnými povoleními, odpojili konkrétní server a odvezli ho k dalšímu zkoumání. Tak probíhala většina zásahů.
Zdá se, že přinejmenším 3 ze 4 předních Topsite byly zásahem výrazně zasaženy, možná i úplně zničeny (TorrentFreak uvádí mezi prvními třemi důležitými Topsite servery i český s názvem LOST). Většina dalších navíc prozatím ze strachu pozastavila provoz. Je tedy těžké zjistit, zda stojí kvůli policejnímu zásahu, nebo kvůli preventivním bezpečnostním opatřením. TorrentFreak konstatuje, že takto rozsáhlý a koordinovaný zásah bude mít přinejmenším v nejbližší budoucnosti na warez scénu výrazný dopad. Ve zprávě cituje TorrentFreak i šéfa mediálního odboru České pirátské strany Jana Podhajského, který potvrzuje policejní zásah na kolejích ČVUT.
Nejasné je především, jakým způsobem ve vyšetřování figurují torrentové trackery typu The Pirate Bay. Některé servery dokonce uvádějí, že právě ony byly hlavním terčem akce. TorrentFreak o věrohodnosti takových zpráv ale pochybuje. Faktem každopádně je, že provoz TPB byl celý včerejšek vážně narušen a problémy měly i další portály, třeba BTJunkie. Podle našeho odhadu server The Pirate Bay jen změnil poskytovatele a „DNS serverům to zase chvíli trvalo, než tuto novinu po internetu roztroubily“.
Obavy Švédské pirátské strany z ohrožení serverů Wikileaks se naštěstí nenaplnily. Zdá se, že policie se poučila a značně zapracovala na PR podobných akcí. Majitel jednoho ze serverů v housingu na Strahově Pirátským novinám potvrdil, že v jeho případě došlo jen ke krátké (asi desetiminutové) odstávce a jinak se jeho stroji nic nestalo, policie šla tedy zřejmě i v tomto případě najisto.
Největší spory se tedy vedou o to, zda se policie nemá věnovat raději něčemu užitečnějšímu. Zábavní průmysl opět chrlí odhady škod (v belgickém tisku se tentokrát objevilo 6 miliard eur ročně) a naprostá většina uživatelů nakonec řeší jen to, jestli se dostane ke svým oblíbeným seriálům, když sezóna právě začíná. Odpověď na poslední otázku je zcela určitě ano. Vždyť i Markéta Prchalová z České protipirátské unie na konferenci knižních nakladatelů přiznala, že sdílení nejde zastavit. Švédské parlamentní volby potom ukážou, co si o podobných policejních aktivitách myslí voliči.
Převzato z Pirátských novin, upraveno