Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Popis a funkce, firmware a software

iRiver iFP-890
Asi poslední skupinou přehrávačů iRiver, která u nás ještě nebyla testována, jsou paměťové přehrávače. Podíval jsem se tedy na zoubek přehrávači iFP-890. Jedná se o flash-diskový přehrávač s 256 MB interní paměti, FM digitálním rádiem a on-line kodérem do MP3, vybaveným komunikačním rozhraním USB 2.0.

Kapitoly článků

2.  Popis a funkce, firmware a software
4.  Hodnocení

Popis přehrávače

iRiver iFP-890 - horní pohledNa přední straně se nachází displej s obvyklým uspořádáním informací. Dozvíme ze zde název přehrávaného souboru (podle volby v menu i informace z ID3 tagu), typ souboru, vzorkovací frekvenci a bitrate, nastavení equalizeru, režimu přehrávání, pořadí skladby, čas skladby a podle nastavení i čas reálný, stav baterií a zbylo i na simulaci osciloskopu nebo VU metru (podle nastavení v menu). Vpravo od displeje je ovladač podobný joysticku. Toto řešení je odlišné od jindy používané pětice tlačítek, ale na ovládání pomocí tohoto "čudlíku" si lze snadno zvyknout. Tímto ovladačem se nastavuje hlasitost a výběr skladby, jinak také slouží k pohybu v menu a při vyhledávání souborů.

iRiver iFP-890 - pohled zlevaNa horní straně přehrávače jsou tři tlačítka ovládající základní funkce. Každé tlačítko má několik funkcí podle toho, v jakém režimu je použito, a také záleží na tom, jak je stisknuto. Krátký klik je něco jiného než dlouhý stisk a ten se zase liší od kliku následovaného stiskem. Zdá se to nepřehledné, ale lze se to snadno naučit. Na horní straně je též konektor mini USB pro připojení kabelu k počítači. Na spodní straně je konektor Line-in pro nahrávání a spínač "HOLD", který zablokuje všechny ovladače před nežádoucím stisknutím.

iRiver iFP-890 - pohled zprava

Vlevo je konektor pro sluchátka a konečně zezadu se vkládá baterie.

Funkce přehrávače

Tento iRiver přehrává soubory MP3, WMA, OGG a ASF a IRM. Také nevíte, co je poslední typ? Tak tedy - jedná se o formát "iRiver Rights Management", tedy další způsob prodeje hudby. Osobně pochybuji, že v Česku bude někoho zajímat. Jinak lze přehrávat soubory všech možných bitrate i vzorkovacích frekvencí, včetně MP3 s proměnným datovým tokem (VBR). Jediná výjimka je formát OGG. Zde nejsou podporovány bitrate pod 100 kbit/s a nad 180 kbit/s. To vidím jako velký nedostatek, neboť zvláště v oblasti nižších bitrate a tím větší úspory místa v paměti je formát OGG kvalitnější než MP3. Je to stejná situace jako u CD MP3 přehrávačů, kde firma iRiver sice vytvořila firmware s podporou OGG, ale též jen v oblasti středních frekvencí. Je zajímavé, že harddiskový přehrávač H320, kde se zdaleka tak nemusí šetřit místem, podporuje celou škálu datových toků, tedy i nízké bez omezení, v rozsahu 8 kbit/s až 320 kbit/s. Škoda, nebo marketingový záměr? Formát ASF, stejně jako IRM jsem nezkoušel.

Co se týče kvality, nemusím zde opakovat, že závisí zejména na kvalitě komprimovaných souborů. Pokud přehrávač nakrmíme kvalitně vytvořenými MPtrojkami, a připojíme kvalitní sluchátka, budeme spokojeni. Odolnost proti otřesům je díky tomu, že v přehrávači nejsou pohyblivé díly (kromě spínačů), stoprocentní.

Ve funkcích equalizerů šel iRiver opět dále a vytvořil kromě přednastavených režimů též funkce DSP (digital signal processor) s názvy:

  • Xtreme 3D
  • Xtreme EQ
  • DBE

Vše lze nastavovat v několika menu. Na horších sluchátkách tyto funkce vytvářejí plnější zvuk, se zkvalitňováním sluchátek jich však asi nebude tolik potřeba.

Výkon do sluchátek udává výrobce 18mW na 16 Ohmech. To je dostatečné v tiché místnosti i pro připojení malých počítačových reproduktorů bez zesilovače. Dům s tím sice nezbouráme, ale co bychom chtěli od 18mW, že?

Přehrávač se připojí pomocí USB kabelu k počítači. Jsou-li na něm provozovány Windows 2000, ME nebo XP, není nutno instalovat žádný ovladač, najde se jako "storage class" další disk. Do Windows 98 je nutno nainstalovat ovladač. Přehrávač se chová úplně stejně jako další disk, je možno na něm vytvářet adresáře, soubory i mazat. Na rozdíl od některých přehrávačů, zejména značkových výrobců, není kopírování nijak omezováno a libovolné typy souborů lze kopírovat tam i zpět. Tak může pohodlně sloužit pro přenášení úctyhodného množství souborů.

Ovládání přehrávače, informace zobrazované na displeji i obrovská nabídka možností v menu je velmi podobná ostatním, již dříve popsaným přehrávačům iRiver. Viz recenze iMP-150, iMP-350, iMP-400 a iHP-120.

Firmware

Přístroj umožňuje přehrání firmware (řídícího programu) novou verzí, získanou obvykle na webu. K testování jsem obdržel přehrávač s firmwarem 1.12. V době testování (polovina října 2004) se objevila verze 1.26a. Po bezproblémovém nahrání této verze jsem objevil řadu novinek. Podstatné je zejména to, že s původní verzí se přehrávač nechoval jako "mass storage", to znamená, že i pod Windows 2000 nebo Windows XP bylo nutno instalovat ovládací program. Nová verze již umožňuje v těchto OS komunikovat s přehrávačem přímo, chová se jako další disk. Samozřejmě, že pro některé funkce (nastavení předvoleb rádia) je nutno program nainstalovat, stejně jako je nutno nainstalovat program na Windows 98. Další změnou je to, že podle manuálu lze z a do přehrávače stahovat všechny soubory s výjimkou přenosu souborů MP3 z přehrávače do počítače, samozřejmě kvůli ochraně autorských práv. Došlo to tak daleko, že přístroj měl nahrávat do jakéhosi formátu .REC a teprve po přenesení těchto souborů na PC se měly zkonvertovat do MP3. Všechna tato nesmyslná omezení v nové verzi firmwaru již naštěstí neexistují.

Software

Na přiloženém CD je kromě ovladačů program iRiver Music Manager ve verzi 3.08, z webu jsem stáhl verzi 3.16. Je to slušný "macek" o velikosti 31MB. Kdysi by se do tohoto objemu vešly všechny programy pro výpočet kosmického programu a přistání člověka na měsíci, dnes to stačí jen tak tak na přenášení souborů. Těším se na dobu, kdy pro vložení jednoho písmene "A" do dokumentu bude třeba nejméně 8MB. Ale abych nepomlouval - program umí i několik jiných věcí. Kromě běžných funkcí exploreru (pro přenos souborů) lze provádět grabování audio CD (samozřejmě nechráněných) a jejich konverzi do formátu OGG, upgradovat firmware, nastavovat a zálohovat rádio, přehrávat soubory na PC, prohlížet obrázky a formátovat disky. Většinu z toho umí specializované programy lépe, ale tady je vše po kupě a v ceně.

Kapitoly článků
2.  Popis a funkce, firmware a software
4.  Hodnocení

Diskuse ke článku iRiver iFP-890 - recenze (MP3 přehrávač s flash pamětí)

Čtvrtek, 23 Listopad 2006 - 22:15 | Anonym | Cau vsichni. Je to uz starsi pristroj ale ja mam...
Čtvrtek, 31 Srpen 2006 - 16:25 | Superfly | Ahoj.... Asi som to uz nestihol ale predsa......
Úterý, 31 Leden 2006 - 08:48 | Anonym | prosím o radu, mam iFP 890, jakym zpusobem lze...
Neděle, 25 Prosinec 2005 - 17:46 | Anonym | Dobrý den, vlastním taky typ ifp 890 a bohužel...
Středa, 30 Listopad 2005 - 21:12 | Anonym | priatelia poradte. rozmyslam nad kupou tohoto...
Pátek, 22 Červenec 2005 - 12:45 | Banan | to Q: caw mam presne ten isty problem aj to este...
Úterý, 19 Červenec 2005 - 21:05 | Anonym | Ve firmwaru u UMS verze je maximální bitrate...
Čtvrtek, 26 Květen 2005 - 15:49 | Anonym | Ahoj všem! Vlastním mp3 přehrávač iRiver iFP799 a...
Úterý, 12 Duben 2005 - 12:10 | Anonym | ako si vybrat? iFP-795,alebo iFP-895,alebo iAUDIO...
Pátek, 8 Duben 2005 - 23:13 | Anonym | Zdarec, kde sehnat ten ums fw?, na iriver.cz nic...

Zobrazit diskusi