Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Popis notebooku

Lynx Advance
Notebooky značky Lynx vycházející z produkce společnosti BGS Levi nepatří v našich končinách mezi nejznámější. A pokud někdo značku Lynx zná, jistě ho napadne spíše klasický počítač. My vám dnes nabízíme recenzi modelu Lynx AdvanceMS N.301 vybaveného procesorem AMD Turion 64 a stále výkonnou grafickou kartou ATI Mobility Radeon X700 se 128 MB RAM. Uvidíme jak si v našem testu tento notebook s cenou okolo 30 000 Kč s DPH povede.

Kapitoly článků

2.  Popis notebooku
5.  Závěr

Šasi notebooku je umělohmotné. Nenajdeme zde žádné magneziové či karbonové části. To má za následek zejména „měkce působící víko“, které se (zavřené i otevřené) uprostřed mezi dvěma úchyty snadno prohýbá a působí proto velmi zranitelným dojmem. Perličkou je zde skutečnost, že logo Lynx ve tmě při rozsvíceném displeji svítí. Proto je možná škoda, že je nalepeno tak, že při otevření je vzhůru nohama. Kladem jsou jednoznačně malé rozměry a nízká hmotnost.

Zavřený notebook

Po otevření vidíme širokoúhlý lesklý displej s rozlišením 1280×800. U něj nám pak vadila zejména skutečnost, že se v něm odrážela spousta věcí (např. lampa) i v zapnutém stavu. Práce na přímém slunci se nám jeví jako prakticky nemožná, protože v tom případě zde není skoro nic vidět. Ale to je ostatně problém většiny lesklých notebookových i stolních LCD displejů, které ale na oplátku nabízejí mnohem lepší kontrast i podání barev než ty obyčejné.

Velmi příjemná je malá výška notebooku, která umožňuje opravdu pohodlné psaní na klávesnici. Tím má u nás notebook, spolu s nízkou hmotností a rozměry, velké plus. A ač se to nezdá, má touchpad i „scrolovací“ zónu, která nahradí kolečko u myši. Ta se nachází dle nastavení buď na pravé (vertikální posouvání) nebo ve spodní části (horizontální posouvání) dotekové plochy. Zde nám vadila jiná věc. A sice nemožnost jej snadno úplně vypnout prostřednictvím tlačítka umístěného v oblasti klávesnice, protože to notebooku úplně chybí. To hodnotíme jako velký nedostatek.

Hned pod displejem vidíme vedle tlačítka „Power“ několik dalších, které slouží ke snadnému spuštění či zapnutí programů či zařízení (zleva): Media Player, Bluetooth, Internet Explorer, Outlook Express, WiFi. Bohužel jsme nenašli žádný prográmek, kterým by šla překonfigurovat na spouštění jiných programů. Chybí tlačítka pro přímé ovládání hlasitosti v pravém a levém horním rohu umístěných reproduktorů, což se musí dělat výhradně klávesovými zkratkami. A mluvíme-li o zvuku, nutno dodat, že není nikterak kvalitní. Plně dává za pravdu pověstem notebookových reproduktorů, jako pro přehrávání hudby či filmů nepoužitelných „šumítek“. I když otrlejší povahy si jistě zvyknou a jako nouzové řešení se při zavření obou očí dají použít. Opět jde o slabinu společnou velké části notebooků.

Otevřený notebook

Ani pozice konektorů pro sluchátka, mikrofon či FireWire na čelní straně není vůbec šikovná, protože to může být při sezení s notebookem na klíně nepohodlné až obtěžující. A v případě infra portu umístěného pod výstupy zvukové karty i velmi nepraktické, protože zde je nutná „přímá viditelnost“ obou infra senzorů.

Čelní strana notebooku

Napravo se nacházejí informační diody, vedle nich čtečka MMC/SD/MS/MS Pro paměťových karet a pod nimi PCMCIA slot. Dále zde vidíme výdech chlazení procesoru, S-Video televizní výstup, dva USB porty a externí analogový VGA výstup pro monitor či projektor. Co není dobře vyřešeno jsou USB porty, které mohou při použití některých flash disku jednak překrývat sebe navzájem, ale znemožní zapojení televizního kabelu do S-Video portu.

Pravá strana notebooku

Levá strana posloužila zejména optické mechanice, u které se vám může velmi snadno stát, že se vám při manipulaci na klíně či v posteli snadno nechtěně otevře. Důvodem je vedle umístění i velké a vyčuhující tlačítko sloužící k vysunování plotny mechaniky. Vedle toho zde máme dva USB porty a konektory RJ45, RJ11 a poslední pro napájení ze sítě. Opět se musíme zastavit u rozmístění portů, protože zde opět USB při použití flash disku překryje port pro síťovou kartu, což je jistě méně milé než u předchozích dvou. Jako nedostatek se toto nepraktické rozmístění portů projeví až při častém využívání tří a více USB zařízení.

Levá strana notebooku

Pokud zabrousíme na spodní stranu notebooku, nacházíme zde dva plechové kryty pevného disku a také procesoru s grafickým čipem, pamětmi a WiFi. Nicméně použití plechových částí má za následek jistě pozitivní lepší výměnu tepla a tudíž i chlazení komponent, ale na druhou stranu je to vzhledem k vysokým teplotám procesoru (o kterých se zmíníme později) nepříjemné při používání notebooku na klíně. Na zadní straně je pouze zámek Kensington.

Spodní strana notebooku

Kapitoly článků
2.  Popis notebooku
5.  Závěr

Diskuse ke článku Lynx Advance - slušný výkon i cena

Pondělí, 26 Červen 2006 - 18:49 | Anonym | to Nommo: Ano s tím souhlasím, je rozdíl mezi tím...
Pondělí, 26 Červen 2006 - 10:22 | Igor Viduna | Fluke: Dobrý den, máte pravdu šasi je opravdu...
Pondělí, 26 Červen 2006 - 10:02 | Anonym | JM: No těma "značkama" jsem zrovna Dell...
Pondělí, 26 Červen 2006 - 09:00 | Anonym | Rhino:  Servis u "značek" ?...
Pondělí, 26 Červen 2006 - 08:31 | Anonym | mozno trochu off-topic> k tej diskusii co...
Pondělí, 26 Červen 2006 - 07:35 | Anonym | Skoro na den přesně před 4 roky jsem koupil MB od...
Neděle, 25 Červen 2006 - 23:38 | Anonym | All: Levi se tim moc nechlubi, ale v tomhle...
Neděle, 25 Červen 2006 - 23:13 | Anonym | Tomcat: To si nesmis kupovat NB u nejake firmicky...
Neděle, 25 Červen 2006 - 15:18 | Anonym | tom: nejhorsi je ale je, ze kdyz si clovek vybira...
Neděle, 25 Červen 2006 - 14:47 | Anonym | SDW mechaniky obecne jsou obrovske zklamani. Teto...

Zobrazit diskusi