Poprvé jsme pálili DVD-R 16×!
DVD+R šestnáctinásobnou rychlostí zapsané na Nec ND-3500A je o minutu dříve hotové, než DVD-R zapsané stejnou rychlostí mechanikou Benq DW1610. Při simulaci zápisu DVD-R je zapsáno také za 6 minut, technologie pro optimalizaci zápisu zasahují jen 2×. Zasahují není překlep, technologie jsou totiž dvě. O tom ale podrobněji v připravované recenzi na Benq DW1610.
Nelíbí se vám průběh zápisu? Na to si budeme muset zvyknout. Ty tam jsou časy, kdy se kvalita zápisu posuzovala podle přímočarého průběhu grafů. Starší technologie pro optimalizaci zápisu zkontrolovaly médium před zahájením vypalování, nastavily rychlost a tou se zapisovalo po celém disku. Dnes je technologie daleko vyspělejší. Oprávněnost rychlosti zápisu je kontrolována po celou dobu procesu. Benq navíc vylepšil technologii WOPC II (Walking Optimal Power Control II) o BLER OPC (Block Error Rate Optimal Power Control). Ta se aktivuje ke konci zápisu, kdy je častý vyšší výskyt PI a PIF. BLER OPC kontroluje výskyt PI a PIF v ECC blocích a okamžitě reaguje na jejich případné zvýšení.
Napadá mě možná inspirace v podobné technologii používané při zápisu DVD-RAM. Tam jsou zapsaná data okamžitě verifikována. I u DVD-RAM proto dochází k poklesu reálné rychlosti zápisu způsobenou verifikací. Takže názor, že když není křivka grafu jako když střelí, je zápis nekvalitní, je neoprávněný. Naopak, při rychlém zápisu DVD je pro jeho kvalitu takto rozkolísaný průběh neklamnou indikací dobře pracující technologie pro optimalizaci zápisu. Nejlépe nás o tom přesvědčí výstupy měření v KsProbe. I když je na obě média povolen overspeed (na média určená pro 8× speed se zapisuje 16×), je kvalita zápisu jak plusového, tak mínusového DVD vyrobených Taiyo Yuden (dodává nám je Bell Technology) na nejvyšší úrovni. Při zápisu mechanikou Benq DW1610 je velmi nízký výskyt PIF, což je práce technologie BLER OPC. Pokud je mechanikou povolen overspeed, není třeba se nad zvolenou rychlostí zápisu znepokojovat a rychlý zápis lze bez obav odsouhlasit.