Postřehy k práci se serverem a konfiguraci
Ne vždy je u serveru hlavním parametrem jeho výkon, což je i případ dnes testovaného SuperMicro 5015A-EHF-D525, který je postaven na platformě Intel Atom. Místo toho zaujme miniaturním provedením, nízkou spotřebou a minimálním hlukem.
Kapitoly článků
5. Postřehy k práci se serverem a konfiguraci
Case, paměti, disky:
- case, ostatně jak je vidět na fotkách připomíná spíš 19" switch než servery, které jsme tu doposud měli
- jediné, co jsme si v našem provedení "montovali" byly SO-DIMM moduly pamětí a SATA disk. Vzhledem k tomu, že case je "téměř" prázdný, se s tím určitě trápit nebudete
- case umožňuje namontovat 1× "full size" kartu, což se s výhodou používá ve chvíli, kdy potřebujete nějaké další rozhraní (routery, Mikrotik apod.)
- deska měla 6 SATA portů, z našeho hlediska první "server", kde si nedovedeme představit, že by mi mohly nějaké chybět
K použití:
- uvedený case/procesor/deska je výborná platforma pro vybudování malého routeru (úsporný provoz), což je i jeho nejčastější použití (např. HW pro Mikrotik)
- tam, kde je potřeba větší výkon, lépe posloží výrazně výkonnější router se Sandy Bridge Xeonem E3-1230, který bude mít při nízké zátěži zhruba stejnou spotřebu
- stejné procesory i deska se často používají v "lepších" NAS zařízeních. Než tu podobné dotestujeme, můžete si udělat představu, jak výkonný tento NAS server může být (často umožňují také spuštění webserveru, mailserveru a dalších služeb)
- někteří poskytovatelé nabízejí podobné servery, cenově někde "mezi virtuálním strojem a plnohodnotným serverem" (1000-1500 Kč/měsičně). Výhodou tohoto řešení může být spotřeba (což je výhodou hlavně pro poskytovatele), z našeho hlediska daný stroj moc výkonu na 1U nenabízí a naše volba by to určitě nebyla.
předchozí kapitola
následující kapitola
Kapitoly článků
5. Postřehy k práci se serverem a konfiguraci