Potíží s Windows 10 s aktualizací KB4515384 je více, PC se nepřipojí k internetu
Začalo to tím, že Microsoft vypustil do světa aktualizaci KB4512941, která některým uživatelům způsobila permanentní vytížení procesoru. Chybování je lidské, takže by se problém dal pochopit, ale skutečný průšvih spočíval v tom, že - ač Microsoft aktualizace distribuuje nejprve ve skupině uživatelů, kteří jsou dobrovolně zapojeni jako pokusné krysy - ignoroval jejich upozornění na bug a s klidným svědomím zahájil celosvětovou distribuci.
- Microsoft věděl, že bug v KB4512941 zatíží jádro CPU na 100 %. Přesto jej vydal
- Microsoft opravil bug bezdůvodně zatěžující CPU
- Záplata na zatížení procesoru ve Windows 10 může rozbít vyhledávání a Start menu
Uživatelé si tedy museli nějak poradit a problém byl odstraněn až v další aktualizaci, KB4515384, která cílila mimo jiné na zabezpečení. Bohužel, „osmdesát čtyřka“ se ukázala být ještě větším průšvihem. Nejprve si uživatelé začali stěžovat na nefunkční Start menu a rozbité vyhledávání, další problémy na sebe nenechaly dlouho čekat.
Síťový adaptér
Logicky později přišly stížnosti na problémy s připojením k internetu, respektive nefunkční síťovkou. Bez připojení k síti a internetu si zkrátka uživatel může těžko stěžovat online a (především) online hledat řešení. Aktualizace „84“ totiž pouze vyhodí chybu, že se nepodařilo aktivovat síťový adaptér a tím to končí. Potíž se nejčastěji objevuje u Wi-Fi modulů Intel 6205/6235 a Broadcom 802.11ac, ale podle všeho nejde o jediné ovlivněné adaptéry. Řešením může být odinstalování aktualizace „84“ nebo (dočasně) vypnutí a zapnutí příslušného síťového adaptéru ve správci zařízení. Tím se rozhraní zprovozní, ovšem jen do restartu počítače. Microsoft pracuje na záplatě.
Zvuk
Někteří uživatelé si stěžují, že jim - zejména ve hrách - nefunguje správně zvuk. Je buďto příliš tichý, nebo zní jinak, než by měl. I o této chybě Microsoft ví a pracuje na nápravě. Prozatím má pomoci vypnutí vícekanálového zvuku. To lze buďto přímo ve hře (pokud to podporuje), nebo v ovládacích panelech / panelu zvuku, pokud v nich najdete ovládací panel od samotného výrobce zvukovky (vypnout vícekanálový zvuk, Virtual Surround Sound ap.).
Teplé screenshoty
Uživatelé vybraného hardwaru společnosti Lenovo si stěžují na barevně ujeté screenshoty. Po instalaci „84“ mají velmi teplé barvy (míněno odstín do oranžova). Nějakým nedorozuměním aktualizace se softwarem Lenovo Eye Care totiž dochází k aplikaci předvolby teplých barev na screenshoty. Pro vyřešení problému zřejmě stačí zresetovat nastavení Eye Care podle návodu, který nabízí Lenovo na svých stránkách.
Kromě opakujících se stížností se objevují i příspěvky od uživatelů, kteří popisují více-méně unikátní problém, jenž ale nikdo další nepozoruje (nebo se alespoň zdá, že je dotčených uživatelů naprosté minimum). V těchto případech ale nemusí být na vině záplata od Microsoftu. Může jít o prostou shodu okolností, tedy že nastal nějaký hardwarový nebo (jiný) softwarový problém v době instalace KB4515384 nebo poté. V takovém případě samozřejmě uživatele svádí problém spojovat s patchem, o kterém se na internetu dozvědí, že způsobil řadu jiných problémů. Prokázání souvislosti ale v takových ojedinělých případech není jednoduché.