Potvrzeno, GeForce RTX 5080 za doporučenou cenu nejsou (a nejspíš nebudou)
Karta společnosti Galax se sice objevila v recenzích, ale ani velcí zahraniční prodejci (Amazon, NewEgg), ani nabídka tuzemských obchodů se k ní nezná. Podstatně zajímavější je situace u Asusu. V jeho nabídce měla figurovat „levnější“ ASUS Prime GeForce RTX 5080 16GB GDDR7. Právě ta se objevila v recenzích s cenovkou „$999“. Ovšem již záhy po vydání se objevil ceník, z něhož vyplynulo, že Asus reálně s prodejem karty za $999 nepočítá, jde o sumu nastavenou na období vydání a dále platná doporučená cena karty bude $1149.
Jak nyní vyplynulo z nabídky výrobce, ani on ji však neplánuje prodávat za $1149, neboť cena přímo v e-shopu společnosti Asus je $1264:
Asus Prime GeForce RTX 5080 v oficiálním e-shopu (Asus)
I když nebudeme řešit, že ani Asus nemá karty skladem a zákazník bude muset počkat, až se v nabídce objeví, vyplývá z toho, že nejlevnější karta tohoto výrobce je o 26,5 % dražší než částka, která byla předána autorům recenzí a podle které karty dostaly hodnocení.
Vrátit se můžeme i k závěrečnému komentáři z našeho článku publikovaného před vydáním karet - K cenám GeForce RTX 5090 ($1999-2499), 5080 ($1199-1499) a 5070 ($599-699):
„Pokud jde o ceny GeForce RTX 5090 a GeForce RTX 5080, není možné vyloučit ani možnost, že vyšší rozsahy byly partnerům sděleny záměrně a Nvidia nakonec potvrdí o něco nižší částky, které pak budou považovány za „lepší než očekávané“, „výhodné“ ap.“ …k čemuž nezbývá než dodat: „…aby byly karty po recenzích zdraženy na původně očekávanou úroveň“.
Druhou stranou mince, která však s těmito praktikami přímo nesouvisí, je dostupnost. Ta je pro hardware vydávaný v období Čínského Nového roku tradičně špatná, neboť téměř do poloviny února probíhají oslavy, během kterých je výroba a distribuce z důvodu nedostatku pracovních sil utlumena. V poslední době se však objevují zvěsti, podle kterých nejsou oslavy jediným důvodem a situace se asi nevyřeší ani v druhé polovině měsíce. Důvodem by mohlo být upřednostňování výroby akcelerátorů, které rovněž využívají výrobních linek TSMC a na kterých má Nvidia podstatně vyšší marže.