Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Používání DVD-RAM

Obr: LG GSA-4040B (4  Super Multi DVD IDE rekordér)
A je to tu, první mechanika, která zvládá všechny DVD formáty. Dokáže se vypořádat jak s DVD+RW, tak s DVD-RW a dokonce je možné ji použít i s DVD-RAM. Když jsem poprvé zaslechl zvěsti o takovéto mechanice, zaradoval jsem se, že se konečně našel někdo, komu to dostatečně myslí a vybodne se na veškeré soupeření a prostě jen . Jenže na druhou stranu jsem si uvědomil, že mechaniky, které toho umí příliš mnoho mívají většinou i nějaké ty neduhy. Když mi tedy tato mechanika přišla do rukou, měl jsem takové smíšené pocity: „Bude opravdu dobrá a použitelná, nebo to bude jen další krám, který se snaží prodat podporou všeho možného?“ Dnes už mám celkem jasno, ale to vám samozřejmě neprozradím teď, to se dozvíte v recenzi.

Kapitoly článků

Jednou mechanikou, která zvládala zápis i na DVD-RAM jsme se již zabývali téměř přesně přede dvěma roky, šlo o Panasonic LF-D210 a shodou okolností jsem ji měl v rukou zrovna já. Proto se mohu zaměřit nejen na to, jak se s DVD-RAM pracuje, ale jestli se od posledně obevily nějaké změny. Rovnou mohu říci, že objevily. Jednak je nyní zápis i čtení z DVD-RAM rychlejší (3× oproti 2×), dále již média nejsou v obalu a v neposlední řadě se už mechanika netváří jako dvě logické jednotky, ale je vše integrováno v jednom. To by pomalu mohlo stačit a mohl bych vás odkázat na již zmíněnou recenzi, ale to byste mne asi neměli příliš v lásce, takže to raději nyní probereme.

Formátování

Změnou oproti dřívějšímu stavu i oproti běžným mechanikám je fakt, že k této potřebujete ovladač, který umožní používat DVD-RAM i pro zápis. Jeho instalace je naprosto bezproblémová a není důvod se jí zabývat. Ovšem každé DVD-RAM před vlastním použitím musí být naformátováno, což umí zařídit prográmek nazvaný „DVDForm“. Je na něm vidět, že jde o novější verzi toho samého programu, jako u mechaniky přede dvěma roky, ale umí toho méně. Ano, zní to divně, ale umí toho méně, protože už nenabízí formátování s FAT16. Autoři zjevně usoudili, že již tento formát není zapotřebí. K dispozici jsou tedy tyto formáty:

Formát Kapacita Popis
UDF 1.5 4.26 GB
4 579 366 912 B
Nejkompatibilnější formát pro ukládání dat (mimo Windows ho podporuje například i MacOS). Není kompatibilní se standardem pro ukládání videa na DVD.
UDF 2.0 4.26 GB
4 579 366 912 B
Tento formát je určen pro ukládání videa na DVD. Navíc takto nelze zformátovat 2.6GB a 5.2GB médium.
FAT-32 4.25 GB
4 571 172 864 B
Je podporován ve Windows 95 OSR2, 98, ME a 2000. Není k dispozici v původních Windows 95 a ve Windows NT.

Pokud jste opravdu pozorní a přečetli jste si recenzi staršího Panasonica, asi vám v tabulce chybí NTFS. Věc se má tak, že ani dříve DVDForm neumožňoval naformátovat DVD-RAM se souborovým filesystémem NTFS, ale obešel jsem to naformátováním standardní formátovací utilitou ve Windows NT. To samé jsem zkusil i nyní pod Windows XP, ale neuspěl jsem. Předpokládám, že je to daň za to, že nyní už mechanika vystupuje jako jedna logická jednotka.

DVDForm

Běžné naformátování trvá přibližně půl minuty, ale pokud provedete-li fyzický formát, pak se musí přepsat celé médium a to si počkáte. DVDForm lze spouštět klasicky jako jakýkoliv jiný program, ale také po vložení DVD-RAM média do mechaniky stačí na dané mechanice zmáčknout pravé tlačítko a vybrat „Naformátovat...“.

Používání

Používání DVD-RAM je velmi primitivní: stačí naformátované médium vložit do mechaniky a ihned na něj můžete z jakéhokoliv programu kopírovat, mazat, přepisovat, jako by se jednalo o jakékoliv jiné výměnné médium (např. disketa, ZIPka atp). Příjemný dojem z používání DVD-RAM kazí pouze fakt, že jej i pro čtení podporuje poměrně málo DVD-ROM mechanik a DVD vypalovaček. Nicméně až si budu někdy příště budu pořizovat DVD-ROM mechaniku, mám jasno v tom, že DVD-RAM prostě umět musí.

WPTool WPTool při zamykání/odemykání média

Prakticky všechna výměnná média mají nějakou ochranu proti přepisu. U klasických disket je zajištěna fyzicky, ale u některých médií je vytvořená logicky (ZIPka). Je jasné, že DVD-RAM bez obalu prostě nemůže mít ochranu proti přemazání aktuálních dat fyzickou a tak zbývá pouze logická. Spolu s mechanikou dostanete prográmek WPTool, což má být zkratka z Write Protect Tool. Znovu, pokud se podíváte na starší rezenci DVD-RAM Panasonica, zjistíte, že tehdy existovala velmi podobná utilitka RAMDiscTool, která toho však uměla více. Jednak uměla zamykat mechaniku jako takovou proti zápisu (takže šel zakázat zápis na všechny DVD-RAM vložená přímo bez obalu), pak uměla zamykat proti zápisu konkrétní médium a nakonec umožňovala otestovat povrch DVD-RAM média. Z těchto tří vlastností se do WPTool dostalo pouze zamykání média, což je trochu škoda, protože i ty zbylé dvě vlastnosti by se mohly hodit.

A ještě bych se měl zmínit, že chcete-li používat DVD-RAM, nesmíte používat vypalování zabudované ve Windows XP.

Výkon

Čtení poškozeného DVD-RAM

Ty problémy na konci jsou způsobeny čistě a pouze zašpiněním média (konkrétně několika mými otisky prstů). Prostě jsem médium intenzivně používal, než jsem vykonal tento test. Mohl jsem sice otisky setřít a všechno hned přeměřit, ale uvědomil jsem si, že DVD-RAM by mělo být připraveno na to, že utrží nějaký ten šrám a stále by mělo fungovat. Říkal jsem si, že jestli si připravenost představují takto, tak není příliš o co stát. Napadlo mne však, že bych mohl na tomto médiu zkusit udělat fyzický formát, jestli náhodou nezařídí, aby se ty problémové sektory nepoužívaly. I provedl jsem ho a po něm je výsledek drobet jiný:

Čtení DVD-RAM naformátovaného na UDF

To už je jiné kafe. Zdá se tedy, že DVD-RAM je opravdu navrženo tak dobře, že i když se zašpiní, poškrábe, tak stále máte možnost ho opravit do takového stavu, že se pak tváří, jako kdyby vlastně poškrábané nebylo a jede naplno. Na tomto příkladu je krásně vidět, že s DVD-RAM formátem bylo už od počátku počítáno poněkud jinak, než s ostatními DVD a CD formáty. Myslím si, že ani CD-RW a DVD+RW s Mount Rainirem nemá šanci dosáhnout takto dobrých výsledků.

Výše zmíněné obrázky vznikly při čtení DVD-RAM naformátovaného na UDF filesystém (a je jedno jaký, oba vykazují v tomto směru stejné výsledky). To s FAT32 je trochu zábava. Po naformátování jsem zjistil, že mi FAT32 médium CD-DVD Speed nechce změřit. To mne neuspokojilo a tak jsem zkusil i už dříve zmíněnou funkci „Create Data CD“. Ta kupodivu začala pracovat a výsledek mne opravdu překvapil:

Zápis na DVD-RAM s FAT32 formátem

Všelijak jsem zkoušel s CD-DVD Speedem laborovat, ale výsledek vždy stejný. Ale několikrát se mi povedlo spustit i s FAT32 běžný test, který už vypadal normálně:

Čtení DVD-RAM naformátovaného na FAT32

To mne docela zarazilo, proč to jednou jde a podruhé nikoliv. Nakonec jsem nalezl příčinu. Po naformátování DVD-RAM média jde pustit ten první, divný test, ale ten druhý, dobře vypadající nikoli. Ovšem po vykonání toho divného testu už ho znovu nespustíte (do nového naformátování), ale pro změnu jde spustit ten druhý, normálně vypadající. Prostě a jednoduše, ten první divný test je zápisový a až se teprve něco na DVD-RAM s FAT32 formátem zapíše, tak je CD-DVD Speed schopen testovat čtení, což je právě ten rozumně vypadající druhý. Takže to vypadá, jako by se na DVD-RAM zapisovalo výrazně pomaleji než by mělo, ale četlo správně rychle. V případě výše uvedených grafů u UDF je také testováno pouze čtení.

Jak se tedy na DVD-RAM rychle zapisuje? Zkusil jsem si cvičně zapsat na DVD-RAM médium jedno 700MB ISO image a výsledek byl takový, že rychlost odpovídala tomu, co naměřil CD-DVD Speed u zápisu s FAT32. A to neplatí pouze pro FAT32, ale i pro oba UDF formáty. Řekl bych, že to je zásadní trhlina v jinak krásné podpoře DVD-RAM. Jestliže je rychlost i s dodávaným médiem zhruba poloviční oproti udávané, je to na pováženou. Předpokládám však, že toto je záležitost, která bude odstraněna novějším firmwarem.

Kapitoly článků

Diskuse ke článku LG GSA-4040B (4 Super Multi DVD IDE rekordér)

Pondělí, 23 Květen 2005 - 19:08 | Martin Bartoň | Shidoshi: Ach jo. Mrkni sem.
Neděle, 22 Květen 2005 - 22:10 | Anonym | Ahoj lidi. Nemůžu najít Firmware na LG GSA-4040B...
Středa, 11 Květen 2005 - 16:54 | Martin Bartoň | Drtic: Zkus to vytahnout ISObusterem.
Úterý, 10 Květen 2005 - 17:27 | Anonym | Caum, potrebuju helpnout-kdyz vypalim...
Pátek, 15 Duben 2005 - 02:15 | Anonym | Zháním tyto dvě cd,prosí nabídněte. CD s PowerDVD...
Čtvrtek, 23 Prosinec 2004 - 10:07 | Martin Bartoň | D-man: Upgraduj Nero a použij jiná média.
Středa, 22 Prosinec 2004 - 19:29 | Anonym | Výpalka mi nějak špatně finalizuje DVD +R,...
Čtvrtek, 2 Prosinec 2004 - 21:19 | Anonym | zdar martine... upgradoval sem nero a v popisu...
Úterý, 30 Listopad 2004 - 14:26 | Martin Bartoň | ciron: To je divné. Dej víc informací.
Pondělí, 29 Listopad 2004 - 20:24 | Anonym | Dal sem nejnovejsi firmware a kurvi me to kazde...

Zobrazit diskusi