Zápis na CD a DVD
CD-R
ZoneCLV zápis s tolika skoky už je vidět opravdu vzácně. Mechanika začíná na 12×, poté přeřadí na 16×, následuje 20× a až kolem 47 minuty nasadí udávanou rychlost 24×. Výsledek je takový, že i na plné 80minutové médium nedosáhne průměrná rychlost ani na 20×. Samozřejmě čím kratší médium, tím pomalejší průměrná rychlost.
CD-RW
ZoneCLV se při zápisu na CD-RW příliš často nevidí. Ale protože mechanika podporuje rychlosti zápisu 4×, 8×, 12× a 16×, je zapotřebí si říci, na jaký typ CD-RW podporuje jaké rychlosti:
- LowSpeed CD-RW: 4×
- HighSpeed CD-RW: 8×, 12×
- UltraSpeed CD-RW: 16×
Takže, LowSpeed CD-RW jsou ty původní, které byly schopny zapisovat maximálně 4×. Pokud snad máte doma nějaké staré CD-RW, které zvládá pouze dvourychlostní zápis, na této mechanice ho nevypálíte, pouze přečtete. Tímto však není LG GSA-4040B ojedinělá, chová se tak poslední dobou většina mechanik. HighSpeed CD-RW bývají většinou označovány jako 4× - 10×, nebo 4× - 12×, a nebo dokonce 4× - 16×. Bohužel ani na posledně zmíněné 16× zápis nesvede. Pokud chcete vypalovat maximální rychlostí, musíte si pořídit UltraSpeed CD-RW, které většinou bývají označovány, že zvládají 24× zápis (to už ovšem nezvládá tato mechanika).
DVD-R
Naprosto hladký průběh 4× zápisu.
DVD-RW
K zápisu na DVD-RW také není co dodat.
DVD+R
Podobně jako DVD-R, i DVD+R jede 4× a nelze mu nic vytknout. Jen pro vaši informaci, k získání tohoto grafu jsem musel znehodnotit čtyřrychlostní DVD+R, protože simulace u DVD+ formátu není možná (to však není omezení této mechaniky). Naštěstí bylo Mikrobovo, takže mne to až zas tolik nebolí ;-)
DVD+RW
Zde se zdá být nějaký problém, protože tyto zářezy nejsou něčím obvyklým, vypadá to, jako kdyby mechanika burnproofovala. Bohužel to nejsem schopen nijak ověřit, protože informace podávané LEDkou prostě nestačí na to, aby si člověk zjistil, co se děje. Na vině však nemusí být pouze mechanika, problém může být ukryt i v samotném CD-DVD Speedu, kterým to měříme. On totiž měřit DVD+ formáty umožňuje pouze funkcí „Create data CD“ (Erik zapomněl do nadpisu této položky přidat i to DVD). Je možné, že tento způsob zápisu je nějakým způsobem zvláštní a díky tomu vznikají tato zpomalení. Na druhou stranu musím říci, že jsem tuto funkci zkoušel i s DVD-RW a u ní byl průběh křivky naprosto plynulý.
Ať je to tak, že problém je schován v CD-DVD Speedu, nebo opravdu mechanika pravidelně při zápisu na DVD+RW provádí burnproofy, nemyslím si, že by to nějak významně vadilo. DVD+RW totiž není určeno na dlouhodobější skladování dat, ale spíše na nahrání něčeho, co stejně časem budete chtít přepsat, nebo smazat. A i kdyby někdo chtěl takto DVD+RW použít, nemělo by se toto přerušení vypalování na výsledém médiu nijak projevit.