Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Diskuse k Práce na vylepšení běhu FreeBSD na laptopech začaly

za mna super.
Pokial bude zlepsena podpora a bude mi fungovat laptop bez problemu, je mozne prejst na FreeBSD z linuxu.
Niekedy mi totiz uz zacinaju liezt na nervy s tymi pokusmi od RH v jadre.
Napriklad pomaly uz ani bez systemd nejde spusti ani Lutris ci Proton.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Moderní laptopy mají problém i s Linuxem (např. moderní webkamery). Kódy ovladačů pak budou do FreeBSD probublávat roky.

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Co jsou přesněji moderní webkamery? U notebooků jsem zatím na nefunkční webkameru v Linuxu nenarazil.

+1
+2
-1
Je komentář přínosný?

Tak to asi nemáte ty moderní, co zpracovávají signál z kamery BLOBem v CPU. Ty staré byly obecné USB zařízení s firmware v sobě a ven už šel zpracovaný obraz. Jenže optika nejde vylepšovat donekonečna a mít obvody pro AI zpracování 2x je drahé a energeticky náročnější.

+1
-2
-1
Je komentář přínosný?

Skvělé... Ještě "chvíli" počkám a pak vyzkouším 15-CURRENT na Latitude 5540. Snad to bude v klidu a potom Arch pá pá...

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Tohle by na linuxu měli začít dělat také.

Bod 1 - vyřešit instalaci linuxu

No a potom pokračovat dalšíma bodama, protože nefunkčního je toho hodně.

Jako vážně. Včera jsem instaloval linux a první zádrhel na instalaci. Nejprve mi aktuální Debian 12.9.0 nenajela instalačka vůbec, po té se instalace přerušila po volbě jazyka, nebylo možné ověřit instalační médium.

Nakonec jsem někde na redditu řešení našel. Ne, pro instalaci na desku v EFI režimu nemůžete použít UNetbootin, nemůžete použít Win32 Disk Imager. Je třeba stažené ISO naformátovat na flashku přes Rufus v režimu DD, to jediné funguje. 2 hodiny zásek jen na instalaci!

+1
-1
-1
Je komentář přínosný?

Mám v práci už drahně let v síti rozjetý PXEboot (Linux, ISC dhcpd, tftpd-hpa, pxelinux a iPXE) . Což není zase tolik práce, a pomocí Jounin TFTPd se to dá zřejmě spáchat i na windowsech třeba na notebooku... Potažmo pro mě osobně úplně nejmíň práce je, stáhnout si z Debianího repo-serveru na TFTP server dva soubory: linux a initrd.gz . Rostou na téhle cestě:

https://${DEB_REPO}/debian/dists/${REL_CODENAME}/main/installer-${ARCH}/current/images/netboot/debian-installer/${ARCH}

A přidat je do konfigurace síťového bootloaderu (pxelinux pro legacy BIOS, iPXE pro UEFI). Útržek konfigurace pro pxelinux:

label bookworm64
kernel os/bookworm64/linux
append initrd=os/bookworm64/initrd.gz priority=low --

Fakt je, že konkrétně 12.9.0 jsem zatím nezkoušel :-)

Zrovna nedávno jsem si na ten download napsal shellovej skript... protože už mě nebavilo, pokaždé znovu ten instalátor hledat.

Možná mám štěstí na slušně vychovaný hardware s rozumným BIOSem, ale ten boot po síti mi funguje snad spolehlivěji, než DVDčka a flašky. Hlavně neřeším ošoupaná média obojího druhu. Gigový ethernet je zřejmě míň chybovatý. Jo a pravda taky je, že grafiky tu mám převážně integrované intelky. Hm teď mě napadá, že moderní levné notebooky zhusta nemají metalický ethernet...

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

>> moderní levné notebooky zhusta nemají metalický ethernet
Slovo "levné" je v tom výroku navíc.

Levné ntb, co se nemaskují za žiletky, mají 100 Mbit RJ-45.
Pár kousků má 1 Gbit (kupodivu i kousek za 6000 Kč)
A zbytek drátovou síťovku pro jistotu nemá vůbec.

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

Jo, pravda je, že přehled moc nemám. Pár let zpátky mi někdo poradil ProBook a od té doby se téhle rodiny držím. 455 G8, 455 G10, 465 G11 (všecko AMD). To má dodnes gigový ethernet. Co se děje kolem jsem přestal vnímat. Ale to je jenom nářadí na kancelářskou práci a na doma pro rodinu a známé. Na kšeft mi prochází rukama průmyslový hardware = motherboardy a všelijaké fanless cihličky... tam je právě všude Intel. Intel VGA, Intel nebo Realtek síťovky. A většinou to "prostě funguje".

+1
+1
-1
Je komentář přínosný?

To by mě zajímalo, jestli jsi četl instalační příručku.
https://www.debian.org/releases/stable/amd64/

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

A v čem mi měla pomoct? Ano, přehlédl jsem "nepoužívat unetbootin", ale nikde nevysvětlují nebo jsem to nenašel, jak to nainstalovat, když nemám jiný PC (než Windows) a jediná možnost instalace je přes flashku.

+1
-5
-1
Je komentář přínosný?

Takze si to shrnme. Pouzil si nepreferovany zpusob pripravy instalacniho media na nepreferovanem OS (takze si tu cestu musis prokopat sam) a na dokumentaci ses taky vyprdl... a ses prekvapenej ze nemas funkcni instalacku a jeste z toho vinis nekoho jinyho?
Chlape, ty jdi radsi do Ubuntu (t.j. staroafricky vyraz pro "Neumim nainstalovat Debian"). A FreeBSD se ale velkym obloukem, a s uklonou, vyhni, protoze jestli nezvladnes nainstalit ani Debian, tak fbsd jednoduse nedas (kdyz uz nic, tak uz jen proto, ze jeho instalacka jako takova resi pouze holy system, bez grafickyho prostredi a ani tak za tebe nic nepredkousa).

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Si pamatuju jak jsem instaloval linux mint, 20minut. (PC na email a youtube, nic víc).
Pak se tam objevila "klíčenka" která nešla vypnout a pořád otravovala, dva dny jsem s tím sral, tři píči návodů jsem přečetl a k hovnu, pak jsem naistaloval na Windows.

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Mně nefunguje ten grafický instalátor Ubuntu, v mobilové&webové technologii Flutter, z jejíhož týmu Google už půlku vývojářů vyhodil. Nedostanu se ani za výběr jazyka, "neznámá chyba", prázdný logfile. V poslední verzi Ubuntu byl problém i s textovým instalátorem serverové verze (snadno jde pak předělat na desktopovou).

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

A není na takový krok stejně už pozdě ?
V čem poté bude FreeBSD tak revoluční aby přilákalo ztracené zájemce/ zákazníky ?
Pokud bude idélním řešením na specifický HW má své místo na světě ...ale na jak dlouho ještě ?

+1
0
-1
Je komentář přínosný?

Za mne jako cisteho Windows uzivatele, proboha, udelejte neco s tou terminalovou kulturou. V roce 2025 kdy ma kazdy pocitac prehrsel prostredku se tyto systemy motaji v neprehledne cerne obrazovce s titernym textovym vypisem strme utikajicim z obrazovky vzhuru. Neexistujici GUI, prehlednost organizovanost ovladani. Neintuitivnost, tetorizovani uzivatele nucenim neco vypisovat na klavesnici a chrlit na nej specificke pojmy, kterym mnohdy nerozumi ani "sitar admin". Ne, nejsme v roce 1976, jsme v roce 2025. Proboha!

+1
+3
-1
Je komentář přínosný?

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaste nebo registrujte.