Přechod na digitální vysílání snižuje v USA sledovanost TV
Server X-bit labs cituje společnost ABI Research, která dělala ve Spojených státech průzkum mezi televizními diváky v souvislosti s tamním ukončením posledního analogového vysílání 17. února 2009 a zjistila zajímavou věc. 15 % diváků stále sleduje TV připojenou na klasickou anténu, většina už tedy přijímá televizní vysílání jinou formou. Pravděpodobně z těchto 15 % (zpráva to neříká přímo, ale vyplývá to z logiky věci) 70 % diváků jednoduše udělá to, co se od nich očekává, vezmou set-top-box a zapojí jej na stávající anténu. 10 % přejde na jinou formu vysílání, typicky kabel nebo satelit. Ovšem 20 %, což pořád představuje několik miliónů lidí, s tím neudělá nic a jednoduše přestanou televizi sledovat.
V celkovém měřítku je to samozřejmě malé číslo, ale je třeba vzít v potaz, že tam, kde už analogové vysílání není, pravděpodobně nějací takoví lidé již jsou a televizi nesledují. Opouštění tradičního modelu „koukání na televizi“ dává šanci novým způsobům získávání informací a zábavy, na prvním místě je samozřejmě Internet, dále pak videopůjčovny, případně video-on-demand služby. Zajímavé také je, že ačkoli satelitní HD vysílání přitahuje stále více lidí, ti, kteří jsou věrni kabelu, jej neopouštějí a na HD satelit přecházejí spíše právě uživatelé původního pozemního vysílání.
A teď můžete vesele debatovat o tom, jak je to asi v našich končinách (zejména s tím HD vysíláním ;-) - pozn. David: pro mě osobně znamenal přechod na DVB-T jediné: drastické zhoršení kvality obrazu oproti analogu. Když dvouhodinový film v 720×576 MPEG-2 zabere jen 2,3 GB, tak je něco špatně :-(.