Předělali jsme mechaniku NEC ND-3550A na ND-4551A
Kapitoly článků
Mechanika NEC ND-3550 je nejlevnější z řady ND-x55yA (x = 3 nebo 4, y = 0 nebo 1), protože má nejméně „přidaných“ funkcí. Umí číst a vypalovat kromě CD-R/RW také DVD±R/RW/DL, neumí však DVD-RAM (ani číst, ani zapisovat) a nedisponuje funkcí LabelFlash, tedy kreslení laserem na speciální LabelFlash DVD média, případně přímo do záznamového barviva, zbude-li po záznamu dat ještě nějaké místo. Následující tabulka mechanik, kdy všechny jsou jeden a tentýž hardware, vše jasně shrnuje:
|
Rozdíl je přitom jen a pouze ve firmwaru. Bootcode flasher, který máme k dispozici a který bohužel nesmíme šířit (opravdu to neuděláme, nedostaneme-li svolení, takže žádat nás o to je zbytečné), dělá z dané mechaniky vždy jen tu nejvyšší, tedy ND-4551A. A protože si nekontroluje, kterou mechaniku předělává (nebyl tvořen speciálně pro ND-4550A, ale obecně), povedlo se mu to i s ND-3550A a je více než jisté, že by se mu to povedlo i s ND-3551A, které by tak přidal pouze DVD-RAM funkce, neboť ta již LabelFlash má.
Jak již bylo v úvodu řečeno, provedli jsme tentokráte úpravu při zapojení mechaniky přes USB. K tomu posloužila redukce, která je součástí jednoho nejmenovaného rámečku pro připojení 3,5palcových pevných disků do USB portu. Redukce je kompatibilní s USB 2.0 a používá čip CY7C68300A od firmy Cypress Semiconductor.
Instalace NECa ND-3550A do Windows XP je i při zapojení přes USB věc tak jednoduchá, že ji zvládne každý. Mechanika se v systému nahlásila tak, jak má, a pracovala samozřejmě úplně normálně, jako by byla připojena přes klasické paralelní ATAPI rozhraní. Kvůli jakémusi neznámému omezení však nepracovala v mém PC s nForce2 čipsetem plnou rychlostí, takže přes USB byl počítač schopen protlačit zhruba rychlost DVD 12×. Pak už rozhraní nestíhalo, čehož si mechanika ovšem při simulaci zápisu všimla a po chvíli zpomalila vypalování i otáčky média tak, aby se konec dopálil právě takovou rychlostí, na jaké toto něčím omezené rozhraní stačí. Všimněte si, že zápis končí na rychlosti 13×. Přiznám se, že rychlost pálení 13× CAV jsem ještě neviděl (rychlosti 12× bylo v pomalejší fázi dosaženo někde na 3,5 GB).
Pojďme se podívat na samotnou předělávku. Jak vidíte sami, bootflasheru nedělá problém fakt, že je mechanika na USB redukci.
To je dobře. Restarty mechaniky usnadňoval kromě USB připojení i kolébkový vypínač, umístěný na zadním panelu redukce (původně určena pro externí rámeček na 3,5palcové pevné disky). Po nahrání Boot code do mechaniky se už hlásila jako NEC ND-4551 s firmwarem 0.05. Stačilo ji jen vypnout a zapnout, aby se nově nadetekovala v systému. Dál už to znáte z předchozího povídání, stačí jen Binflashem nahrát patřičný firmware a mechaniku po úspěšném nahrání opět restartovat. Od té doby je z ní plnohodnotná ND-4551A.
A hned jsme si vyzkoušeli DVD-RAM, nejprve zápis:
Pochopitelně jde o zápis bez souběžné verifikace. Po neblahých zkušenostech s LG GSA-5169D, která takto zapisovala pouze nečitelné disky (pouze s verifikací bylo vše v pořádku), jsme hned v tomtéž NECovi ověřili, jak bude takto bez verifikace zapsané médium čitelné:
Perfektní, prakticky bez zaváhání. Dobrá tedy, DVD-RAM by předělaný NEC ND-3550A uměl (stejně bezproblémová byla i práce s pomocí Panasonic DVD-RAM ovladačů), pojďme zkusit LabelFlash. K tomu je opět zapotřebí Nero 6.6.1.3, který v tuto chvíli jako jediný LabelFlash podporuje.