Při jaké teplotě hoří elektronický inkoust, aneb Ray Bradbury konečně povolil
… Povolil vydání svých knih vůbec poprvé v elektronické podobě. Ray Bradbury byl až dosud znám svojí záští vůči e-bookům obecně. Bradbury sám vždy považoval elektronické čtečky za něco nedobrého, vyjádřil se, že jsou "cítit jako spalované palivo" (což je víceméně z jejich plastové povahy trefné) a současně že internet je "nic než velké rušidlo". „Je to nesmyslné, nereálné. Je to někde v éteru“, vyjádřil se ještě v roce 2009.
Pomalu se však blížila doba, kdy by pomalu vypršela práva na Bradburyho knihy a v dnešní době dospět k novým smlouvám bez povolení vydavateli pustit do prodeje i elektronickou verzi, je prakticky nemožné (tedy alespoň za velkou louží, u nás je tomu stále převážně naopak). Bradburyho agent uvedl, že celkem šest vydavatelů projevilo zájem o jeho knihy, samozřejmě včetně elektronických verzí. Celá situace byla 91letému Bradburymu vysvětlena a autor nakonec souhlasil. Neoficiální řeči uvádějí sedmimístnou částku (v dolarech), ale podrobnosti jsou samozřejmě tajné.
Nadále bude knihy Raye Bradburyho vydávat nakladatelství Simon & Schuster, u nějž v 60. letech vůbec poprvé vyšlo 451 stupňů Fahrenheita ve vázaném provedení. Vydavatelství samozřejmě nekončí s tištěnou verzí, kniha vyjde již v lednu v novém brožovaném vydání spolu s Marťanskou kronikou a Ilustrovaným mužem.
Pokud předchozí text vyzněl, že je Ray Bradbury nějaký dinosaur z 19. století, pak se musím omluvit. Ono to tak opravdu může působit, pokud jsou některé myšlenky z delších rozhovorů vytrženy a přetvořeny v komentář. Faktem dle mého názoru je, že Ray Bradbury není příznivcem e-booků ani nadále, jen jej donutily okolnosti (pokud se nechtěl stát "americkým Jiřím Kulhánkem" a další vydávání svých knih nepovolit :-). Plně chápu jeho postoj k e-bookům. Nelze to vzít do ruky, nelze se při čtení fyzicky knihy dotýkat, nějak to nevoní čerstvým lepidlem a papírem, prostě to neexistuje fyzicky a autor vám těžko takový e-book podepíše na autogramiádě.
Na druhou stranu je zde ale spousta výhod. Elektronickou knihu lze mít vždy při sobě (pokud má člověk nějaký ten smartphone, tablet či čtečku u sebe), daleko pohodlněji se čte, pokud například marodíte v posteli, zejména co se týče hmotnosti a výrazně jednoduššího otáčení stránek, nemluvě o tom, že řada brožur je nevhodně slepená z hlediska čtení, nebo se jim rychle (platí i pro vázané) "rozpadá vazba".
Elektronické knihy mají zkrátka své klady i zápory a nechme Rayi Bradburymu, který svá stěžejní díla napsal před více než půl stoletím, právo mít svůj názor. Ostatně nyní vydávání e-booků povolil a za to mu patří dík.