Příští generace Radeonů bude 2,5× lepší
O příští generaci Radeonů toho víme pramálo. Oficiálně, že vyjde v příštím roce, dosáhne 2× vyššího poměru výkon na watt než stávající, alespoň jeden model bude vybaven druhou generací HBM pamětí a čipy vzniknou na FinFET výrobním procesu. Neoficiálně se mluví o 16nm výrobě u TSMC a čtvrté generaci architektury GCN, která bude po stránce výpočetních bloků výrazněji aktualizovaná než tomu bylo u předešlých generací.
AMD čas od času naznačí něco o nadcházejících produktech méně formálním způsobem. Naposledy třeba v souvislosti s duálním Radeonem R9 295 X2, před jehož uvedením dostaly některé redakce od AMD zásilku s dvěma balíčky čipsů (~> karta se dvěma čipy) a lahví havajské (~> čipy Hawaii) vulkanické (~> rodina čipů Volcanic Islands) vody (~> vodní chlazení).
Raja Koduri, AMD
Tentokrát jde o dvojici příspěvků na Twitteru od Chrise Hooka a Raji Koduriho. Chris Hook má na starosti řízení a globální marketing grafických a výpočetních produktů, do společnosti přišel z ATi a bez pár měsíců pro ní pracuje 15 let. Raja Koduri je mediálně dostatečně propraná osoba, naposledy se o něm mluvilo v souvislosti s oddělením celé grafické divize, jíž šéfuje.
Hook na Twitter pověsil konstatování: „Hvězdná obloha v Sonomě příští týden. Měl by být skvělý výhled na Polárku.“ Koduri k tomu dodal: „Polárka je nyní 2,5× jasnější, než když ji pozoroval Ptolemaios roku 169 našeho letopočtu.“
Pro lepší kontext vězte, že Sonoma je město v Kalifornii a Polárka, v původním znění Polaris, je hvězda severním směrem od Země. Hledat v tomto vyjádření informace o příští generaci grafických karet může připomínat snahu o výklad slova božího, ale něco se přecijen odhadnout dá. Polaris může být kódové označení (čipu, generace nebo projektu) a výhled na ni může znamenat její oficiální ohlášení. Co s tím má společného Sonoma? Inu, AMD nejednu slavnostní událost situovala do místa, které nějak souviselo s kódovým názvem produktu či projektu. Pár set novinářů z celého světa si tak kupříkladu zaletělo na Hawaii k příležitosti vydání Radeonu R9 290X.
Souvislost mezi Polaris a Sonomou, ač není zjevná, existovat může. Polárka je nejjasnější hvězdou souhvězdí Malý vůz, který je v západním světě a odborných kruzích známější spíš jako Ursa Minor, malá medvědice (jiný název pro Polárku je pak Alpha Ursae Minoris). Právě město Sonoma má medvěda ve svém znaku a je tedy asi nejpříhodnějším místem pro oznámení něčeho podobného (čekal snad někdo výlet na Polárku? :-)
Nakonec zbývá ona Koduriho poznámka o 2,5× vyšším jasu Polárky oproti roku 169. V tomto sdělení asi nebude důležitý onen časový údaj (že by do vydání zbývalo 1846 let?), ale spíš násobek, který má popisovat některou z kvalit produktu ve srovnání se současnou generací. Kterou?
- šířku sběrnice
- kapacitu paměti
- cenu
- počet ROP
- počet stream-procesorů
- počet tranzistorů
- výkon
- energetickou efektivitu
Pokud máte dostatečnou konspirační fantazii, přijdete možná na ještě zajímavější možnosti. Tyto jsou seřazené zhruba od té, kterou považuji za nejméně pravděpodobnou. Šířka sběrnice, kapacita paměti a počet ROP bych si troufal vyškrtnout rovnou, nárůst o 2,5násobek by nedával smysl ani v jednom z případů. Cena se obvykle určuje až těsně před vydáním (a jen těžko si lze představit, co by karta musela nabídnout, aby ji zákazníci ochotně kupovali za 2,5× vyšší cenu).
Počet stream-procesorů nebo počet tranzistorů není úplně mimo realitu, ale stále by šlo o vyšší nárůst, než se očekává (i dvojnásobek by byl docela optimistický). Výkon 2,5× vyšší než u Radeonu Fury X je také hodně optimistická vize, ale pokud by nějakým zázrakem nesl čip 2× více ROP, texturovacích jednotek i stream-procesorů a přitom zvládal běžet na taktu o cca 260 MHz vyšším, pak by dosahoval 2,5× vyššího papírového výkonu. Všechny tyto možnosti by ale AMD více-méně dávno věděla, protože vyplývají z návrhu čipu.
Pokud však se sdělením přišla teprve nyní, kdy má 16nm čipy v ruce, je pravděpodobné, že naznačuje nějakou kvalitu, která byla těmito vzorky potvrzena. Proto jako nejpravděpodobnější vychází energetická efektivita. Původní vyjádření o dvojnásobném zvýšení bylo opatrné, tehdy ještě společnost neměla čip v ruce a nechávala si rezervu pro případ, že by výrobní proces nedopadl podle očekávání. Nyní už je jasné, že chování čipu nebude horší, než jaké předvádějí první vzorky a mohla proto dalších 50 % přihodit. V praxi by to znamenalo, že při ~200 wattech by top model nové generace nabízel výkon 80 % nad Radeonem Fury X, při ~220 wattech by byl výkon dvojnásobný.
Aby to nebylo tak jednoduché, existuje i možnost, že Polaris nebude high-endový čip, ostatně podle dosavadních spekulací se měl nový top model jmenovat Greenland (Grónsko) a patřit do rodiny Arctic Islands. Co by v tom případě hvězda dělala mezi ostrovy? Možnost tu je: Jeden z menších severských ostrovů, největší ze souostroví Little Cornwallis Islands, nese již zavřený zinkový důl Polaris, jehož název se později ujal pro místní letiště i celý ostrov. Existuje proto možnost, že řeč není o high-endu příští generace (velký ostrov Greenland) ale nějakém menším 16nm čipu (malý ostrov Polaris), který půjde do světa s předstihem.
Třetí možnost: Všechno bude úplně jinak. Jak, to se dozvíme příští týden.