GCN příští rok zdvojnásobí energetickou efektivitu, letos nabídne HBM
První stránka jde trochu proti proudu času a začíná rokem 2016. Během něj se dočkáme generace grafických čipů vyráběných na FinFET procesu (14- nebo 16nm, to AMD neuvádí a zřejmě bude záležet, která továrna nabídne nejvýhodnější podmínky). Kombinací nové verze architektury a FinFET procesu dojde ke zdvojnásobení energetické efektivity. To může znamenat jak zdvojnásobení výkonu v segmentu high-endu (při zachování srovnatelné spotřeby), nebo posun výkonu letošního high-endu do TDP limitů typických pro současný mainstream. V roce 2016 dojde také ka náhradě HBM za HBM2.
V rekapitulačním odstavečku, do kterého spadají i novinky letošního roku (Fiji) se objevuje narážka na Virtuální Realitu a pokročilé paměťové technologie. V podstatě jde o HBM a efektivnější binokulární rendering díky podpoře asynchronních shaderů (využívá ACE), což se AMD snaží efektivně využít prostřednictvím iniciativy LiquidVR.
GPU Fiji bude vůbec prvním čipem, který podporuje HBM a jak se očekává, budou implementované prostřednictvím podložky interposer. Jedním z důsledků bude výrazně jednodušší PCB grafické karty. To by mohlo vést k celkovému snížení rozměrů grafické karty. Je ale třeba mít na paměti, že jedním z prvků určujících výsledné rozměry je chladič a ten zrovna příliš prostoru pro miniaturizaci nenabízí. Samotné HBM paměti jsou 3× energeticky efektivnější než GDDR5. Samotné paměti ale tvoří jen zlomek celkové spotřeby grafické karty, takže na výsledné TDP nebudou mít nijak zásadní vliv.
To podstatné na závěr: Nové Radeony budou uvedené ještě v tomto kvartále (tzn. do konce června). Spekulace o dalším odkladu (na konec léta) se nepotvrdily. Protože je na nadcházející týdny v plánu také uvedení konkurenční GeForce GTX 980 Ti, lze očekávat, že AMD Radeonu R9 390X nenastaví nijak extrémní cenu a nabídne zajímavý poměr cena / výkon.
AMD (FAD 2015 slides)