Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Pro Telecom je zrychlení ADSL degradace na dial-up!

Internet pro všechny logo
Přijde vám ten nadpis jako nesmysl? ADSL a srovnávat ho s modemem? To snad ne! Ale ano! Tak nějak si po svém Český Telecom představuje zrychlení ADSL a širokopásmový Internet. Více v článku Miloslava Sovy a Tomáše Kaplera.

Kapitoly článků

1.  Pro Telecom je zrychlení ADSL degradace na dial-up!

Už před několika dny jsme na serveru Internet pro všechny informovali o připravovaném zrychlení základních variant služeb ADSL, tak jak to Český Telecom přislíbil ústy výkonného ředitele pro řízení produktů Miloše Mastníka. V posledních dnech ale platforma ZUI oslovila představitele ČTc s doplňujícími otázkami, které by uživatelům umožnily udělat si ucelenou představu o připravovaných červencových změnách.

Pro začátek trochu pozitivních správ

Jak už jsme uvedli v předcházejícím článku, Telecom skutečně hodlá dostát svému prohlášení o navýšení rychlosti na úroveň běžnou v státech EU. Změna by se však měla týkat pouze dvou základních variant a to 192/64 kb/s a 320/128 kb/s s agregací 1:50. 192 kb/s linka by se tak měla zrychlit až na 512/128 kb/s a 320 kb/s linka až na 1024/256 kb/s. Mnoho uživatelů základních verzí si od začátku stěžovalo na problematické přihlašování přes dashboard a na neopodstatněnost NATu (překlad IP adres, Network Address Translation). Tak ani s těmito komplikacemi z pohledu uživatelů se do budoucna už nepočítá.

A teď špatné zprávy

Bohužel Telecom pro uživatele připravil i daleko víc nemilých překvapení než jsme si kdokoliv z nás dokázali představit. Zvýšení rychlosti nebude trvalého rázu, ale bude limitované objemem přenesených dat. Po překročení hranice 10 GB u varianty 192 kb/s neklesne rychlost z 512 kb/s na původních 192 kb/s jak jsme před několika dny informovali, ale na pouhých 64 kb/s, což vysokorychlostní připojení degraduje téměř na úroveň Dial-upu!

Nepřetržitým stahováním dokážete tento limit vyčerpat za přibližně 54 hodin (počítáme-li propustnost linky jako 80% rychlosti). Podle představitelů ČTc existuje možnost přikoupit si nějaký limit ovšem částku za kolik by to mělo být se nám nepodařilo zjistit (zřejmě ani ČTc ještě nemá představu kolik by to mělo být). Zda se limit týká přenosu dat v obou směrech nebo pouze ve směru k uživateli (stahování) není pořád jasné. Původní základní varianty se podle ČTc k určitému datu přestanou nabízet. Přesněji řečeno, ten kdo má dnes variantu 192 kb/s a 320 kb/s si bude moci ještě vybrat jestli si ponechá to co na co má smlouvu nebo jestli požádá o navýšení rychlosti s tím, že už pro něj nebude návratu zpět.

Proč tedy?

Důvod je jasný ČTc chce naoko vyhovět ČTÚ a na první pohled zvýšit rychlost DSL, ovšem tak, aby si nesnižovali počet zákazníků využívajících dražší varianty.

Jenže zřejmě považují pracovníky regulátora za "prostoduché", kteří neví, že když se rychlost v průběhu období mění, tak se počítá průměrná rychlost. Vzali jsme si do ruky kalkulačku a spočítali za vás, jaká že je tedy průměrná rychlost navrhovaných řešení (podrobný výpočet najdete v detailním článku na serveru Internetu pro všechny).

Jak už jsme napsali, limit při 80% efektivitě linky 512 resp. 64 kb/s lze vyčerpat za 54,25 hodin, přesněji 2 dny, 6 hodin, 15 minut a 12 sekund. Zbytek měsíce (v průměru se tedy jedná o 26 dnů, 8 hodin, 50 minut a 37 sekund) by tedy rychlost byla pouze jedna osmina původní.

Při současné nabídce 192 kb/s linky byste za průměrný měsíc mohli stáhnout zhruba 50,5 GB dat. Po nabízeném "zrychlení&qupot; ale jenom 24,5 GB dat. Reálně tedy ono "zrychlení" značí snížení rychlosti na 90,62 kb/s (propustnost 74,78 kb/s). Tedy více než dvojnásobné zpomalení!!!

Ještě horší situace je u náhradní nabídky za 320 kb/s, tedy 1024 kb/s do limitu 20 GB a pak opět pouze 64 kb/s. Tam by průměrná rychlost činila jen 121 kb/s (propustnost 105,2 kb/s), a tak byste místo více než 84 GB dat za měsíc mohli stáhnout pouze 34,5 GB dat, tedy skoro 2,5 násobné snížení!!!

Důsledek je jasný zatímco při současné nabídce ADSL byste mohli v klidu i s nejnižším 192 kb/s tarifem poslouchat celý měsíc internetové rádio s bitovým proudem 128 kb/s a ještě by vám zbyla rychlost zhruba na úrovni modemu pro stahování e-mailů či prohlížení stránek (u rychlejší varianty byste dokonce mohli poslouchat dvě rádia současně či koukat na internetovou televizi ve slušné kvalitě), s novou službou byste nemohli poslouchat celý měsíc ani jedno rádio.

To samé platí pro hráče internetových her, kteří vždy byli schopni využít linku naplno se současnou nabídkou si budou moc hrát celý měsíc, s novou maximálně týden a pak už by toho museli nechat, neboť by jim po snížení rychlosti hrozilo zabití od protivníka, jež má díky rychlejší lince rychlejší reflexy.

Český Telecom také zcela opomněl výtku od ČTÚ a ministra informatiky, že oproti Evropě je naše i nejlevnější nabídka příliš drahá a k tomu pomalá. Možná doufali, že až bude ČTÚ dělat nový výzkum, že napíše k oné 90 kb/s lince rychlost 512 kb/s a opticky tak nabídku zkrášlí. Ovšem na ČTÚ nejsou hloupí zaměstnanci, a tak by jistě v tom případě srovnávali srovnatelné se srovnatelným a tedy novou nabídku s evropskými nabídkami počítaného přístupu. A jak víme (např. z tabulky lepší podmínky), tak počítané linky stojí v Evropě v přepočtu zhruba polovinu toho, co naše nejlevnější varianta (a to nejsou 90 kb/s, ale mnohonásobně rychlejší).

A zde musím opět připomenout paritu kupní síly, podle které lze snadno zjistit, že DSL se pro našince pak zdá ještě dvakrát dražší, tedy zhruba 4× oproti běžnému občanovi EU. A z ekonomických pravidel je jasné, že poptávka klesá s cenou exponenciálně, tedy stojí-li auto 100 tisíc a jinde 400 tisíc, tak na prvním místě si je schopno jej koupit ne 4× tolik lidí, ale třeba 20× tolik (pak už hraje roli nasycenost trhu a pod.). Jestliže tedy bude na našem trhu nabídka ADSL, která osloví pouze mizivé procento lidí, pak EU nemáme nikdy šanci dohnat v internetové gramotnosti. Zde musíme připomenout heslo Ministerstva informatiky a jeho ministra pana Mlynáře:


"Cílem Ministerstva informatiky je vytvořit v České republice takové podmínky, aby se naše země stala středoevropským lídrem v oblasti informačních a komunikačních technologií. ... V neposlední řadě je pak naším úkolem napomoci co nejvyššímu počtu lidí k co největší dostupnosti a znalosti komunikačních technologií."

Kapitoly článků
1.  Pro Telecom je zrychlení ADSL degradace na dial-up!

Redakce CDR (Google+)

Redakci CDR.cz tvoří tým mladých žurnalistů, které spojuje společná láska k moderním technologiím. Milují chytré gadgety, vylepšováky a nejnovější zařízení všeho druhu.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Pro Telecom je zrychlení ADSL degradace na dial-up!

Žádné komentáře.