Proč nejsou cloudová úložiště ani po zátahu na MegaUpload mrtvá
Pojem „cloudová úložiště“ je hodně široký a každý si pod tím představuje něco jiného. Někdo služby typu MegaUpload, někdo služby typu Asus Eee Storage. Obě strany mají pravdu, neboť obě jmenované služby jsou cloudovým úložištěm (v případě MegaUpload bychom měli hovořit v minulém čase, ale to je teď nepodstatné, dosaďte si třeba Ulož.to, Rapidshare, DepositFiles nebo cokoli dalšího). Rozdíl je v přístupu, zatímco typické filehostingové služby typu MegaUpload umožňují uživatelem nahraný obsah standardně sdílet mezi uživateli, služby typu Asus Eee Storage nebo třeba z místních služeb MasterDISK patří mezi „osobní“ cloudová úložiště, kde data nahraná „do cloudu“ jsou ve výchozím nastavení pouze uživatelova a v případě možnosti jejich sdílení je to v první řadě uživatel, kdo definuje, kteří další lidé k nim bude mít přístup.
Zatímco o první skupině se dá hovořit v tom smyslu, že „jsou v hledáčku nohsledů Velkého Obsahu“ a ukládání důležitých dat do nich je skutečně rizikové, druhá skupina cloudových úložišť může být naopak v budoucnu velice užitečná, zejména pak v situaci, kdy vám celníci na hranicích budou šacovat notebook či mobil a apriori budou předpokládat, že k čemu nedoložíte licence, to máte nelegálně (uplatnění tzv. presumpce viny, mimochodem nebyla by tímto zavedena poprvé). V takových situacích je nejlepší se problémům a nechtěnému čmuchání čmuchalů ve vašich osobních datech vyhnout právě jejich nahráním do osobního cloudu a poté si je na cílovém místě v zahraničí z cloudu stáhnout.
Pro ty, kteří neradi svěřují svá data někomu jinému, bude nakonec asi nejrozumnějším a cenově nikterak drastickým řešením vytvoření VPN domů, což je vlastně takový „osobní domácí cloud“, nad nímž máte plnou kontrolu. Stačí mít doma trvale zapnuté nějaké úložiště a svá data máte v podstatě odkudkoli na dosah. Výhodou je, že nemusíte platit měsíčně někomu za to, že bude o vaše data pečovat (platíte pouze za vlastní připojení a náklady na provoz, tedy elektřinu), můžete si uložit tolik dat, jakou máte kapacitu (nejste omezeni relativně malými kapacitami poskytovatelů) a nejste závislí na „vyšší vůli“ (poskytovatel cloudu zmizí z trhu, ať už z vlastní vůle, nebo z vůle „někoho jiného“). Nevýhodou bývá samozřejmě pomalejší připojení, neboť zatímco tradiční poskytovatel cloudu bude mít propustnost takovou, že vás spíše bude omezovat rychlost stahování na vaší (cílové) straně, u „domácího VPN cloudu“ budete spíše omezeni rychlostí uploadu „zdroje“, která u našich největších poskytovatelů připomíná bídu s nouzí.