Procesory AMD budou „noname“
Abychom byli přesnější: „Fusion“ nebyly první „noname“ procesory, těmi byly AMD „V-Series“, tam to vlastně celé začalo. Procesory AMD „Fusion“ APU jsou „neznačkové“ (pomineme-li nyní hlavní značku „AMD“), mají jen modelové číslo, nějakou „značku“ lze najít nanejvýš v jehož základním písmenku (E-Series, C-Series, v embedded segmentu G-Series a budoucí „Llano“ A-Series, česky bychom asi řekli „řada E“, „řada C“, hovorově pak „E-čková“ či „C-čková“ řada atd…). A tak tomu prý bude časem u všech procesorů, tedy u těch nových. Pokud bychom opravdu měli hovořit o nějaké značce, která u nich bude používána, pak to bude „Vision“, což ale není ani tak označení procesoru, jako spíše platformy, nebo možná lépe „směru“, kterým mobilní a desktopové platformy AMD míří.
A tak časem zmizí označení Phenom, Sempron i Athlon a možná i Turion a další (očekáváme, že Opteron zůstane, tam nemá cpaní se s označením „Vision“ smysl). Chystané procesory „Zambezi“ s jádry „Bulldozer“ budou prý označovány „FX-Series“, platforma jako celek jimi osazená ponese označení „AMD Vision Ultimate“ a „AMD Vision Black“, naopak platformy s procesory A-Series („Llano“) budou „AMD Vision Ultimate“ a „AMD Vision Premium“ (v „Ultimate“ se tedy A-Series a FX-Series překrývají).
Abychom to tedy shrnuli, po uvedení všeho, o čem prozatím víme, tu budeme mít procesory AMD:
- V-Series (jednojádrový „Champlain“, 45nm K10.5)
- C-Series (jedno- a dvoujádrový „Ontario“, 40nm „Fusion“ APU s jádry „Bobcat“)
- E-Series (jedno- a dvoujádrový „Zacate“, 40nm „Fusion“ APU s jádry „Bobcat“)
- G-Series (jedno- a dvoujádrový „Ontario“ i „Zacate“ pro embedded segment)
- A-Series (dvou- a čtyřjádrový „Llano“, desktopový mainstream, 32nm „Fusion“ APU K10.5)
- FX-Series (čtyř-, šesti- a osmijádrový „Zambezi“, 32nm desktopový high-end s „Bulldozer“ moduly)
Ještě že se používají ta krycí jména, alespoň budeme moci rozlišit, o čem je řeč. Faktem ale je, že to asi bude z marketingového hlediska levnější. Netřeba registrovat nějaké další ochranné známky, netřeba vymýšlet nová loga. A možná to dostatečně zmate i koncového zákazníka, který si tak třeba koupí něco, co by si možná koupit nechtěl, kdyby byl jasně informován bez nutnosti nosit v hlavě klíčovací tabulku, oč jde. Nakonec ani u Intelu není značení desktopových procesorů zrovna dokonalé, ale procesory alespoň nějaká jména, podle nichž se dají rychle rozlišit, mají.