Prohlížeč Vivaldi rapidně zrychluje
Tento prohlížeč postavený na Google Chrome na rozdíl od svého vzoru nevynechává zrychlování na operačním systému Linux. Jeho nejnovější verze je rychlejší než kdy před tím. Ve srovnání s předchozí verzí se nové panely otvírají dvakrát rychleji a otvírání nových oken se zrychlilo o 26%. Kromě zvýšení rychlosti se jeho nejnovější aktualizace zaměřila na optimalizaci pro Apple M1 a rozšířené možnosti nastavení.
Ať už pro práci nebo pro zábavu většina z nás používá prohlížeč denně. Jsme na prohlížečích závislí, protože právě ony často vytvářejí spojení, které pro svou práci potřebujeme. Právě proto je pro nás často velmi frustrující, když na reakci prohlížeče čekáme déle než bychom chtěli.
Nejnovější verze Vivaldi myslí právě na to. Umožní vám ušetřit sekundy, možná i minuty vašeho dne a potenciálně hodiny vašeho roku. Rychlost prohlížeče není dána jen časem, za který vykreslí webovou stránku ale hlavně časem, za který dosáhne načtení stránky. Na konfiguraci 4 jádrový procesor AMD 2,9 GHz, 8 GB RAM a Debian Linux 10 64 bit byla vyšší rychlost oproti jiným prohlížečům na první pohled patrná. Stejně tak bylo okamžitě viditelné zrychlení nejnovější verze 3.7 oproti předchozí verzi 3.6.
Kromě výrazného zrychlení přináší nová aktualizace Vivaldi i pět nových funkcí. První z nich je dlaždicování stránek. Tato funkce se hodí, pokud potřebujete například srovnat obsah dvou webových stránek. Další užitečnou funkcí jsou postranní webové panely. Do postranního panelu si díky ní můžete přidat webový překladač, mapy nebo vyhledávání dopravních spojů. Práci vám také zpříjemní přezdívky vyhledávacích enginů. Pokud vyhledáváte občas tam a občas jinde, jednoduše si nastavíte přezdívky pro jednotlivé vyhledávače a ty pak přidáte do dotazu. Pokud se vám náhodou porocuhá myš, máte dvě možnosti tento prohlížeč ovládat čistě klávesnicí. Jednou z těchto možností jsou klávesové zkratky, které jsou obvyklé u většiny aplikací. Druhou možností jsou rychlé příkazy, které vám zpřístupní stejné funkce jako ovládání myší.
Já osobně používám už roky Firefox. Začal jsem ho používat už jako student v době, kdy drtivou většinu na poli prohlížečů měl Internet Explorer. Microsoft si byl tenkrát tak jistý svou dominancí, že tento prohlížeč dlouho neaktualizoval ani nepřidával nové funkce. Firefox byl proto skvělou alternativou ve Windows a v Linuxu jsem si aspoň nemusel zvykat na nic nového. Od té doby jsem vyzkoušel spoustu různých prohlížečů, ale vždy jsem se vrátil zpátky k Firefoxu. Po vyzkoušení nejnovějšího Vivaldi poprvé začínám vážně uvažovat o změně internetového prohlížeče.