Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Provoz - lakování a kalibrace

CD Printer IV
A je to tady. Naše první recenze tiskárny. A když tiskárna na CD-R serveru, tak samozřejmě na CD! A kdo by se na to měl vrhnout jiný, než váš starý dobrý známý WIFT! Jak sám v textu píše, byla to těžká práce, protože šel polem neoraným a věřte, že opět budete číst, co jste v žádném testu tiskárny nečetli. A nečekejte strohá data. Opět se vyplatí uvařit kávu a pohodlně se ke čtení usadit. Znáte WIFTa, vzal to opět pěkně z gruntu a nenechal na ní nitku suchou. A co myslíte, dá se tisnout i na stranu co se vypaluje? I to WIFT zjistil.

Kapitoly článků

4.  Provoz - lakování a kalibrace
6.  Hodnocení

Lakování CD

Ochranný lak na CDJestli se mi něco na celém CD Printeru IV včetně všeho příslušenství nezdálo úplně v pořádku, tak to je právě lak na CD. Buďto jsem něco nepochopil nebo je opravdu používání laku na CD podobné použití laku na vlasy. Tedy s tím rozdílem, že toho laku stříknete na CD méně, než laku do vlasů (Výrobce dodává: Z výšky 30 cm stačí jen poprášit. Zajistíte tak dostatečnou ochranu proti rozmazání vlhkou (spocenou) rukou.). Jinak je docela podobný i ten - jak to slušně nazvat - no, nejde to - prostě smrad. Lak na CD má podobný zápach, jako lak na dřevo či obdobné syntetické laky. Nejspíš má i podobné složení - proto se také nedá používat uvnitř v místnosti. V domácích podmínkách je rozhodně nepoužitelný - obyčejné větrání to hnedtak nespraví. Já jsem lakoval venku (ani garáž jsem raději nevystavoval tomuto čpění) - a to už šlo (jenže venku jsou zas jiné nepříznivé vlivy, od prachu až po případné špatné počasí - a prach se do tohoto laku chytá velmi snadno).

Lakování CD má ještě jednu nepříjemnou stránku - lak se vám může dostat při neopatrné manipulaci i na druhou stranu CD, odkud se čtou data. Dostat takový lak z CD je věc téměř nemožná - lak na CD drží docela obstojně a něčím, čím by se lak rozpustil, můžete poškodit i samotné CD, čímž pak způsobíte trvalou nečitelnost dat. Rozhodně jej nelze sloupnout jako nějakou vrstvičku čehosi - to spíš poškrábete médium, než by se lak sloupnul (a to mluvím o spodním velmi hladkém povrchu).

Pokud se však s lakem zachází skutečně obezřetně, jsou výsledky s ním poměrně účinné. Takto nalakované CD můžete s klidným svědomím potopit do vody a s potiskem se nic nestane. Ovšem CD je třeba lakovat vždy až po úplném zaschnutí tisku, protože s nezaschnutým větším množství inkoustu (obzvláště když tisknete černé plochy spolu s barevným tiskem - dočtete se dále, co se vlastně děje) může lak mírně zvlnit potiskovou vrstvu. Na čitelnost by to mít vliv nemělo (ale není to vyloučeno), ovšem takto poškozená vrstva je pak výrazně víc náchylná na možné sloupnutí.

Tisk na lesklé CD

Jen tak pro zajímávost vám rovnou popíšu jeden experiment - ono to s tím lakem souvisí. Zkusil jsem vytisknout obrázek a text na klasické lesklé CD - tedy bez printable vrstvy. Obrázek byl téměř neviditelný, ale přeci jen byl rozpoznatelný a ani se nerozpil - mikrokapičky si prostě na lesklou vrstvu sedly a ani se nehnuly. Zato černý text se na některých místech slil dohromady a tam, kde se neslil, vytvořil pěkné prostorové zakulacené písmo - prostě když není, kam by se inkoust vsákl, zůstane shluknutý na povrchu. Nechal jsem CD schnout přes noc a pak jsem si myslel, že to zafixuji lakem. No, a pak se to stalo - po aplikaci laku se kapičky textu spojily s kapičkami laku a písmenka se shlukla do úplně jiných kapiček a nápis prakticky zmizel (prostě to udělalo plum a bylo to fuč). Tak jsem i tento výsledek nechal přes další noc zaschnout - no, a druhý den jsem setřel těch pár kuliček inkoustu ubrouskem a po písmu nezbylo skoro nic. Prostě ten inkoust na CD udělal podobný efekt, jako když vám naprší na čerstvě navoskované auto.

Výsledek je jasný - na lesklé CD se tisknout nedá (ovšem kdo by čekal jiný výsledek? ;-)). Pro potisk lesklých CD jsou určeny jiné tiskárny (konkrétně jsou to termo-tiskárny).

Kalibrace tisku na CD

Kalibraci je prakticky nutné provést, ovšem stačí to udělat pro každý používaný program jen jednou. Zkalibrovat musíte i corelovské šablony či šablony v dodávaném programu CD Label Designer. Jsou sice již téměř přesné, ale protože každý kus tiskárny je svým způsobem jedinečný (možná i každé caddy), je nutné přesně najít oblast tisku na CD a v programu toto doladit.

Výrobce dodává: Caddy jsou jedno jako druhé, jsou řezané na leserovém automatu.

Kalibrace Corelovských šablon

K CD Printeru je dodáván i návod, jak kalibrovat šablony na CD určené pro program Corel Draw. Chvilku mi trvalo ,než jsem návod zcela pochopil, nakonec mi došlo, že se toto dá udělat i po svém (a pro zkušeného Corel Draw grafika je to i jednodušší). Základem je, že si prostě vytisknete nějaký vzorek (např. dodávanou kalibrační šablonu), zjistíte, o kolik milimetrů to je vedle a upravíte si šablonu - posunete příslušným směrem všechny objekty. Takto upravenou šablonu si pak uložíte a pro všechny další tisky už používáte právě takto nastavenou šablonu.

Kalibrace pomocí dodané šablony probíhá tak, že si ji vytisknete, potom CD v caddy otočíte o 180 stupňů (horizontálně samozřejmě) a totéž vytisknete znovu. Z CD podle vytištěných rysek si pak podle návodu zjistíte, o kolik milimetrů kterým směrem šablonu posunout.

Kalibrace šablon v CD Label Designeru

Podobně jako v Corelu je i v tomto programu kalibrační šablona - používá se úplně stejným způsobem (vytisknout, otočit o 180 stupňů, znovu vytisknout, najít na CD správné hodnoty a upravit nastavení tisku v programu). Chvíli mi trvalo, než jsem pochopil, jak přesně otočit CD o 180 stupňů - nakonec to bylo docela logické - na CD se totiž tisknou také dvě šipečky, které když CD srávně otočíte, musí přesně ukazovat na ty pacičky, které drží CD.

Takto se dají kalibrovat téměř všechna média. Výjimkou jsou srdcová CD-R a podobná, která v caddy prostě o 180 stupňů neotočíte. Tam pak nastupuje metoda pokus-omyl podpořená měřením odchylek.

Při pokusu zkalibrovat tisk pro CD Label Designer jsem možná objevil jednu chybičku - vertikální posunutí z vytištěného vzorku zjistítě přesně opačně - pokud posunete tisk o naměřený počet milimetrů, zdvojnásobíte odchylku. Je třeba provést posunutí na druhou stranu.

Je však možné, že jsem to já nesprávně pochopil, ovšem v případě, že se skutečně o chybičku jedná, je velmi reálná šance, že výrobce tiskárny tuto chybičku opraví.

Jinak se mi zdá kalibrace touto metodou nečekaně přesná. Posunutí v CD Label Designeru je možné zadávat s přesností na desetinu milimetru, což je např. pro mě dostačující.

Nero Cover Designer

I pro Nero Cover Designer se dá tisk nastavit, ovšem protože Nero nemá žádné přednastavené šablony, musíte vše udělat ručně od začátku. Nejprve odhadnout, kam asi tak na stránku CD vytisknout - a pak už jen opět metodou pokus-omyl (s podporou měření pozice) tisk nastavit tak, aby seděl na CD. Pak si můžete zdárný výsledek uložit jako šablonu a tu pak používat.

Přiznám se bez mučení, že k praktickým pokusům s Nero Cover designerem jsem se nedostal (díky jisté akci jsem přišel o PC a pak už bylo nutné tiskárnu vrátit, nehledě na to, že jsem si musel zprovoznit také PC náhradní, ale to už hodně odbočuji). Jsem ale přesvědčen, že i s tímto programem se dá ve výsledku docela pohodlně tisknout na CD v CD Printeru. Možná by mohl výrobce zauvažovat nad tím, že by na CD s šablonami přidával alespoň tak dobře udělané šablony do Nero Cover Designeru, jako jsou udělané do programu Corel Draw. Nero - Burning ROM je totiž podle mého názoru jeden z nejrozšířenějších vypalovacích programů - pak by byl poměrně užitečný i právě jeho Nero Cover Designer.

Používání šablon pro Corel Draw

Šablona Temp120_36.cdrVrátím se znovu k programu Corel Draw. Jedna věc je totiž kalibrace a druhá věc je používání dodávaných šablon. Protože nejsem v Corelu zrovna zběhlý (dalo by se říci, že jsem sváteční uživatel), omlouvám se předem za případné faktické chyby.

Pro Corel Draw najdete na CD šablony pro všechny typy caddy, které můžete u firmy Terra koupit. Od klasických pro 12 cm až po nestandardní srdcová CD-R média (CD-heaRt). Pro 12 cm média jsou šablony dvě - u jedné můžete tisknout na celou plochu CD (samozřejmě kromě středového otvoru), u druhé je z tisku vynechán ještě středový kruh (takže tisknete pouze na podobnou oblast média, jako z druhé strany vypalujete).

Dohromady tedy najdete na přiloženém CD celkem 7 šablon:
Temp120_18.cdr

Temp120_36.cdr

Temp80.cdr

TempCarD100.cdr

TempCarD45.cdr

TempCarD60.cdr

TempHeart.cdr

Myslím, že podle názvu je víceméně jasné, k čemu která šablona slouží. Pro pořádek upřesním, že TempCarDxxx jsou šablony pro tři druhy CD-R vizitek.

Při otevření šablony pro Corel na vás možná Corel vybafne hlášku, že nemáte nainstalována některá písma a zda je chtete nahradit navrhovanými. Toto bych osobně považoval za nedostatek. Texty jsou v šablonách sice převedeny na křivky, ale i přesto v šablonách zůstaly někde vazby na fonty. Nahraďte si písma jak chcete, na výsledek to beztak nemá vliv.

Zobrazení vrstev v Corel Draw Až se vám šablona otevře, uvidíte kromě prostoru pro kreslení také spoustu dalších informací - názorně je to vidět na obrázku výše. Nedejte se zmást - tyto informace se tisknout nebudou. Stejně tak když vám objekt, který do šablony vložíte (obrázek, text, apod.) přesáhne tisknutelnou plochu, nemusíte mít strach - do tisku se nedostane. Zběhlým uživatelům Corelu asi nemusím mnoho vysvětlovat. Zejména pokud vám ukážu druhý obrázek (ten vlevo), ve kterém jsou vidět vrstvy s popisy, na co která vrstva je (takto jsou tam ty vrstvy od výrobce). Kliknutím si obrázek pochopitelně zvětšíte. Jestli jsem to tedy dobře pochopil, tak pokud budu kreslit pouze do vrstvy Sem se kresli, tak vše, co zde nakreslím, se pěkně vytiskne přímo na CD a nikam jinam (samozřejmě za předpokladu, že máte šablonu zkalibrovanou, což provedete posunem všech objeků na příslušné místo třeba podle návodu pro kalibraci). Po otevření šablony by se mělo kreslit automaticky právě do této vrstvy.

Kapitoly článků
4.  Provoz - lakování a kalibrace
6.  Hodnocení

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku CD Printer IV (tiskárna na CD a DVD)

Úterý, 7 Prosinec 2004 - 09:14 | Anonym | Jak je to s tiskarnami na CD/DVD dnes? Budu se...
Neděle, 14 Březen 2004 - 19:53 | raal | Myslím, že bych spíše šáhnul po originál tiskárně...

Zobrazit diskusi